Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / BAKAN ZEYBEKCİDEN MISIR AÇIKLAMASI

BAKAN ZEYBEKCİDEN MISIR AÇIKLAMASI

BAKAN ZEYBEKCİDEN MISIR AÇIKLAMASI14.04.2015
Mısır’ın Ro-Ro ve Trans Anlaşmasını tek taraflı iptal etmesini yorumlayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Mısır üzerinden yapılan taşımaların toplam ihracatın yüzde ikisine denk geldiğini ve bunun da önemsiz bir rakam olduğunu söyledi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Mısır’ın Ro-Ro ve Trans Anlaşmasını tek taraflı iptal etmesinin ardından nakliyecilerin ihracatı İran üzerinden devam edeceğine ilişkin açıklamasıyla ilgili, “Bu toplam ihracatımızda yani o bölgeye gönderdiğimiz toplam ihracatımızın içinde yüzde 2 civarında bir rakam. Yani son derece önemsiz bir rakam. Alternatif bir güzergahla Kızıldeniz’den girdiğimiz Arap Yarımadasına Basra Körfezi üzerinden de Arap Yarımadasına girme üzerinde bir problem yok şimdilik. O güzergâhtan da gidebileceğimizi biliyoruz. Arkadaşlarımız gönüllerini ferah tutsunlar” dedi.

MISIR YERİNE İRAN

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Çek Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanı Jan Mladek ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin geçen hafta nakliyecilerin Mısır ile ilgili Ro-Ro ve Karasal Trans Anlaşmasını tek taraflı iptal etmesinden sonra ihracatı İran ile devam ettireceklerine yönelik açıklamasıyla ilgili son durumun ne olduğunu sorması üzerine Zeybekci, “Mısır’da bir Ro-Ro Anlaşmamız var. Türk TIR’ları Ro-Ro ile Mısır İskenderiye Limanına karaya çıkarak Kızıldeniz üzerinden Arap Yarımadasına geçerek oradan o bölgeye hitap ediyor. Bu toplam ihracatımızda yani o bölgeye gönderdiğimiz toplam ihracatımızın içinde yüzde 2 civarında bir rakam. Yani son derece önemsiz bir rakam. Kolaylıkla başka çözümler bulabileceğimiz bir rakam. Diğer taraftan şunun da altını çizerek söylemek istiyorum; bu şekilde taşımacılık bizim normal konteynerle deniz yoluyla yapmış olduğumuz taşımacılıktan pahalı bir taşımacılık. Böyle bir taşımacılık anlaşması imzalanmış Mısır ile. Mısır ve Türk deniz şirketlerinin yaptığı bir taşıma şekli Mısır’ın bu şekilde bir tercihinin olmasını bizim gönlümüz istemez. Çünkü ülkeler arasındaki en önemli bağların ben ticari ve ekonomik bağlar olduğunu ve diğer alanlardaki ilişkileri de motor gibi pozitif anlamda etkilediğine inanıyorum. Bu şekilde yaklaşımların olmamasını ben temenni ediyorum. Olursa da Türk ekonomisi veya Türk taşımacılığı, Tür ihracatı bundan em ufak bir şekilde etkilenmeyecektir. Onun için İran tarafıyla da bu konuyu görüştük. Alternatif bir güzergâhla Kızıldeniz’den girdiğimiz Arap Yarımadasına Basra Körfezi üzerinden de Arap Yarımadasına girme üzerinde bir problem yok şimdilik. O güzergâhtan da gidebileceğimizi biliyoruz. Arkadaşlarımız gönüllerini ferah tutsunlar” yanıtını verdi.

Kaynak: Lojiport
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr