Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Karayolu / TIR PARKLARINA DÜZENLEME GELDİ

TIR PARKLARINA DÜZENLEME GELDİ

TIR PARKLARINA DÜZENLEME GELDİ30.01.2015
Türkiye Gümrük Bölgesi'nde karayoluyla transit eşya taşıyan araçların konaklama yapabileceği yerlere ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 6 ay sonra yürürlüğe girecek olan tır işlemlerine yönelik Gümrük Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tebliğ ile karayoluyla uluslararası taşımacılıkta gümrük kontrollerinin etkinliğinin artırılması ile güvenli taşımacılık yapılabilmesine yönelik olarak Türkiye Gümrük Bölgesi'nde karayoluyla transit eşya taşıyan araçların konaklama yapabileceği yerlere ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Buna göre, Türkiye Gümrük Bölgesi'nde karayoluyla transit eşya taşıyan araçlar, sadece tebliğ ile belirlenen yerlerde konaklayabilecek.

Konaklama yerlerinde aranacak şartlar şöyle:

Gümrük Genel Tebliği'nde (Tır işlemleri) yer alan güzergahlar üzerinde yer alması

24 saat güvenlik görevlisi bulunması

Park yeri ve tesislerin etrafında güvenliği sağlayacak çevre duvarı veya tel örgü bulunması

En az HD (720p) görüntü çözünürlüğüne sahip kameralar ve geriye dönük en az 30 gün süreli görüntüleri kaydedebilen kayıt üniteleri ile 24 saat ilgili tesisin izlenebilmesi ve bakanlıkça internet veya diğer bağlantı yapıları üzerinden sistemin takip edilebilmesi

Giriş-çıkış yerleri de dahil olmak üzere yeterli aydınlatma düzeyine sahip olması

Transit eşya taşıyan araçlarının park edebilmesi için ayrılmış en az 15 araçlık park yerinin bulunması

Konaklama yeri olarak faaliyetine izin verilmiş olan yerlerin belirtilen koşulları taşımaya devam edip etmediği yılda en az 2 kez kontrol edilecek.

Konaklama yeri olarak faaliyetine izin verilmiş yerlerde gümrük işlemleri açısından herhangi bir usulsüzlük tespit edilmesi halinde, konaklama yeri izni geri alınacak ve Gümrükler Genel Müdürlüğü ile Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğüne bildirilecek.

Türkiye Gümrük Bölgesi'nde karayoluyla transit eşya taşıyan araçlarının, izin verilen konaklama yerleri dışındaki bir yerde konaklama yaptıklarının tespit edilmesi durumunda cezai yaptırım uygulanacak.

Kaynak: Trans Medya
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr