Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / CEZAYİR LOJİSTİK PAZARINA GİRİYOR

CEZAYİR LOJİSTİK PAZARINA GİRİYOR

CEZAYİR LOJİSTİK PAZARINA GİRİYOR  23.12.2014
Gefco Grup, Kuzey Afrika’daki ağını Cezayir  pazarına girerek genişletiyor. Gefco Fas ve Kuzey Afrika Bölge Müdürü Jean-Paul Ornano konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Gefco, Cezayir’de Grubun uluslararası standartlarına uygun şekilde yüksek katma değerli lojistik hizmetler sunuyor. Kuzey Afrika uluslararası ticaret açısından yüksek potansiyele sahip dinamik bir bölge. Uluslararası ağımızın gücü müşterilerimizin hem yerel bazda gelişimine hem de Kuzey Afrika’ya ve Kuzey Afrika’dan uluslararası akışları yönetmelerine yardımcı oluyor” diye konuştu.

PETROL REZERVLERİ AÇISINDAN DA DÜNYANIN EN BÜYÜK 15. ÜLKESİ

Gefco, Afrika’nın en güçlü ekonomilerinden biri olan Cezayir’de (2015’te beklenen büyüme yüzde 5.5 kaynak: Uluslararası Para Fonu-2014 raporu) bir yapı oluşturarak yüksek potansiyele sahip bu bölgedeki büyümesini hızlandıracak. Yüzde 45’i 25 yaş altı gençlerden oluşan 38 milyonun üzerindeki nüfusuyla Cezayir, doğal kaynaklar açısından özellikle de hidrokarbon açısından oldukça zengin ve dinamik bir ülke. Ülke aynı zamanda petrol rezervleri açısından da dünyanın en büyük 15. ülkesi.

TİCARET KORİDORLARININ KESİŞİM NOKTASINDA YER ALIYOR

Cezayir; Avrupa, Ortadoğu, Güney Amerika ve Asya ile ticaret açısından oldukça iyi bir coğrafi konuma sahip. Ticaret koridorlarının kesişim noktasında yer olan ülkede lojistik sektörü yüksek sayıda yatırım planları ve altyapılara yönelik modernleştirme projelerine bağlı olarak önemli değişimlerden geçiyor.

“TEDARİK ZİNCİRİ ALANINDAKİ UZMANLIĞIMIZ İLE CEZAYİR LOJİSTİK SEKTÖRÜNE KATKIDA BULUNMAYI HEDEFLİYORUZ”

Gefco Cezayir Genel Müdürü Bertrand Techtermann ise konuyla ilgili olarak, “Gefco olarak tedarik zinciri alanındaki uzmanlığımız ile Cezayir lojistik sektörüne katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Arkamızda bizi destekleyen, en yüksek standartları benimsemiş güvenilir ve etkili iş ortaklarından oluşan bir ağ var. Cezayir pazarına Gefco’nun hizmet kalitesi ve operasyonel mükemmellik konusundaki değerlerini benimsemiş dinamik bir ekiple giriyoruz” dedi.

CEZAYİR EKONOMİSİ  HAKKINDA…

Gefco, müşterilerinin büyüme hedeflerini hem faaliyet gösterdikleri ülkede hem de büyüme potansiyeli olan bölgelerde destekliyor. Gefco şimdi Cezayir’de büyümekte olan otomotiv ve enerji sektöründeki üreticileri desteklemeyi hedefliyor. Cezayir otomotiv sektörü 2013’te gerçekleşen 423 bin araç satışı ile hızla büyüyor. Bu rakam 2012’deki satış rakamının yüzde 20.6 üzerinde. Afrika kıtasında ikinci sırada olan Cezayir otomotiv pazarı dünyanın en çok gelecek vaat eden pazarlarından biri. Gefco otomotiv sektöründeki 65 yılı aşkın uzmanlığı ile gittikçe globalleşen ekonomide karmaşık uluslararası sorunlarla karşı karşıya kalan uluslararası üreticilerin ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu uzmanlık Gefco’ya Cezayir ve Kuzey Afrika’daki otomobil tedarikçileri ve üreticileri için gerekli tüm araçları sağlıyor.

Enerji sektörü (Petrol & Gaz) yerel ekonomide önemli bir rol oynuyor ve ekonomik büyümenin yüzde 35’ini temsil ediyor. (kaynak: CIA- Dünya Gerçekler Kitabı 2013). Cezayir şu an dünyanın en büyük 2. gaz ihracatçısı ve üretimin 2014 ile 2018 seneleri arasında her yıl yüzde 8 artması bekleniyor. Cezayir’in başlıca ticaret ortakları Avrupa Birliği, ABD, Çin, Türkiye, Brezilya ve Arjantin. Bu pazarlar aynı zamanda Gefco’nun hâlihazırda güçlü olduğu ve kültürel farklılıklar konusunda kapsamlı bilgiye sahip olduğu pazarlar.

GEFCO CEZAYİR 105 BİN ARACIN DAĞITIMINI YAPACAK

Cezayirli iştirak, PSA Peugeot Citroën için yeni araçların bayilere dağıtımını yönetiyor. 2014 senesinin sonunda dağıtımı gerçekleştirilecek araç sayısı 90 binden 105 bine çıkacak. Gefco Cezayir ayrıca Deniz ve Havayolu Taşımacılığı akışlarını da yönetiyor ve sanayi müşterileri için de Cezayir’den Akdeniz ülkeleri ve Çin’e konteynerli taşımacılık işlerini üstleniyor. Gefco üreticilerin maliyet/kalite/zaman parametrelerini kontrol altında tutmalarına olanak sağlayacak optimizasyon ve gümrük işlemleri çözümleri de sunuyor. Gefco iştiraki dünyanın dört bir yanında veri alışverişini mümkün kılan ve yüklemede optimizasyon ve takip edilebilirliği garanti eden bilgi işlem sistemleri ile donatılmış durumda.

Kaynak: Yeşil Lojistikçiler
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr