Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / “KONŞİMENTO’NUN YOLCULUĞU” SERGİSİ FIATA İSTANBUL 2014’TE

“KONŞİMENTO’NUN YOLCULUĞU” SERGİSİ FIATA İSTANBUL 2014’TE

“KONŞİMENTO’NUN YOLCULUĞU” SERGİSİ FIATA İSTANBUL 2014’TE23.08.2014
13-18 Ekim tarihlerinde UTİKAD ev sahipliğinde düzenlenecek FIATA Dünya Kongresi 2014 İstanbul’da bu yıl ilk kez bir sergi etkinliğine de imza atılacak.

MSC Gemi Acenteliği Dokümantasyon Hizmetleri Müdürü Ahmet Aytoğan'ın 20 yıldır koleksiyonunu yaptığı konşimentolar ve hikâyeleri, kongre kapsamında katılımcılarla buluşacak. FIATA dünyası için de bir ilk olacak bu sergi etkinliği, katılımcıların unutulmaz bir kongre yaşamasına katkı sağlayacak.

Lojistik dünyasını tüm paydaşları ile buluşturmaya hazırlanan FIATA Dünya Kongresi 2014 İstanbul'a doğru geri sayım devam ediyor.

Ana sponsorluğunu Ekol Lojistiğin üstlendiği, Arkas Lojistik ve King Abdullah Economic City’in platin sponsor olarak destek verdiği, Turkish Cargo’nun bronz sponsor, TT Club’ın Uluslararası Genç Forwarder Yarışması sponsoru olarak yer aldığı FIATA Dünya Kongresi 2014 İstanbul’da, 18. yüzyıldan günümüze ulaşan, farklı ülkelerden ve çeşitli dillerdeki konşimentoların yer aldığı bir sergi de düzenlenecek.

MSC Gemi Acenteliği Dokümantasyon Hizmetleri Müdürü Ahmet Aytoğan'ın 20 yıldır özenle sakladığı ve sadece özel sergilerde beğeniye sunduğu konşimentolar ve hikâyeleri, kongrede katılımcılarla buluşacak.

“Konşimento’nun Yolculuğu” sergisinde; üzerinde mitolojik figürler olanından iki farklı dille hazırlanmış olanlarına kadar ilginç konşimentolar görebilirsiniz. Bazı konşimentoların ise bir o kadar da hüzünlü hikâyeleri var. Geçmişle bugün arasında köprüler kuran bu konşimentolar, denizciliğin ve denizyoluyla yük taşımacılığının gelişimini de gözler önüne seriyor.

Aytoğan’ın koleksiyonunda bulunan ve en eskisi 1763 yılına ait olan 450 konşimentonun önemli bir kısmı Ekim ayında dünya lojistikçileri ile buluşmaya hazırlanıyor.


FIATA 2014 İstanbul buluşması için Ahmet Aytoğan şunları söyledi: “Çoğu insan konşimentonun ne kadar kıymetli bir evrak olduğunun farkında değil. Konşimento aslında değerli bir borç senedidir. Aynı zamanda, malı ve malın mülkiyetini temsil eden çok değerli evraktır. Düzenlediğimiz bu sergilerle, konşimentonun önemini anlatıp, farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. UTİKAD ev sahipliğindeki kongrede sergimiz ülkemiz sınırları dışına çıkma imkânı da bulacak. Lojistik sektörünün üst düzey temsilcileri ve karar vericilerine bu emeğimizi ve konşimentonun önemini anlatabilme fırsatımız olacak.”

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin de, sektörün tüm paydaşlarını buluşturan kongrede, 5 gün boyunca dünyada ve Türkiye’de hızla büyüyen lojistiğin gelecek öngörülerini tartışırken, ilk kez bir sergi etkinliğine de imza atacak olmanın heyecanını yaşadıklarını kaydetti.

Eşsiz bir koleksiyonu hazırladığı ve kongrede sunduğu için Ahmet Aytoğan’a teşekkür eden Erkeskin, "Özel bir çaba ile toplanan bu konşimentoların, uluslararası bir kongrede dünya ile buluşmasına aracı olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Kongremize gelerek bu koleksiyonu izleyenler lojistik dünyamızın içinde “konşimento tahtında” çok zengin ve tarihi bir yolculuk yapacaklar" dedi.

Kongre katılımcıları, 15-18 Ekim tarihleri arasında “Konşimento’nun Yolculuğu” sergisini ziyaret edebilecek.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr