Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gümrük / HAYATİ YAZICI: GÜMRÜK İŞLEM SÜRELERİ HIZ KAZANDI

HAYATİ YAZICI: GÜMRÜK İŞLEM SÜRELERİ HIZ KAZANDI

HAYATİ YAZICI: GÜMRÜK İŞLEM SÜRELERİ HIZ KAZANDI16.08.2014
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Haziran ayında gümrük işlem sürecinin başladığı andan itibaren işlem gören ihracat beyannamelerinin, yüzde 82'sinin işlemlerinin ilk yarım saatte, yüzde 95'inin işlemleri ise ilk dört saatte sonuçlandırılarak ülkeyi terk edebilir duruma geldiğini belirtti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Haziran ayında gümrüklerde gerçekleştirilen ihracat ve ithalat işlem sürelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İhracat ve ithalatta hızın büyük önem taşıdığını belirten Yazıcı, Bakanlık olarak ihracatçılara ve ithalatçılara destek olmaya çalıştıklarını kaydetti.

Haziranda gümrük işlem sürecinin başladığı andan itibaren, işlem gören ihracat beyannamelerinin yüzde 82'sinin işlemlerinin ilk yarım saatte, yüzde 95'inin işlemlerinin ise ilk 4 saatte sonuçlandırılarak ülkeyi terk edebilir duruma geldiğini bildiren Yazıcı, "Ortalama işlem süresi ise 2 saat 39 dakika olarak gerçekleşmiştir. Bu önemli bir başarıdır. Bakanlık olarak bu hızı daha da arttırmayı hedefliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

İthalatta Ortalama Süre 1 Günden Fazla

İthalattaki işlem süresinin gümrük beyannamelerinin onaylanmasıyla başladığını ve gerçekleştirilen kontrollerin ardından vergilerinin ödenmesine kadar olan süreyi kapsadığını belirten Yazıcı,"Haziranda gümrük işlem sürecinin başladığı andan itibaren ithalatta işlem gören gümrük beyannamelerinin yüzde 56’sının işlemleri ilk 8 saatte, yüzde 74'ünün işlemleri ise ilk 24 saat içinde tamamlanarak eşyası teslim edilebilir hale gelmiştir. İthalatta ortalama işlem süresi ise 1 gün 1 saat 19 dakika olarak gerçekleşmiştir" ifadesini kullandı.

Kaynak: Gümrük ve Ticaret Bakanlığı
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr