Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / TÜRKİYE HAVALİMANI BAĞLANTISINDA LİDER

TÜRKİYE HAVALİMANI BAĞLANTISINDA LİDER

TÜRKİYE HAVALİMANI BAĞLANTISINDA LİDER22.07.2014
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, Türkiye'nin havalimanı bağlantı artışında Avrupa birincisi olduğunu söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye'nin havacılıkta dünyanın en önemli aktörleri arasında yer aldığını belirterek, "ACI-Europe & SEO Airport Industry Connectivity'nin raporuna göre, Türkiye 2004-2014 döneminde havalimanı bağlantı artışında Avrupa birincisi oldu" dedi.

Bakan Elvan, yaptığı açıklamada, İstanbul'un Avrupa’nın en önemli uçuş merkezi (Hub) konumuna yükseldiğini ifade ederek, bunun en son örneğinin ACI-Europe & SEO Airport Industry Connectivity Report’un 44 Avrupa ülkesindeki 461 havalimanını içeren araştırması olduğunu kaydetti.

Türkiye, Avrupa Birincisi

Bu rapora göre, Türkiye'nin 2004-2014 döneminde havalimanı bağlantı artışında Avrupa birincisi olduğunu belirten Elvan, bu dönemdeki yıllık ortalama artışın toplam bağlantıda yüzde 16, direkt bağlantıda yüzde 17 olarak gerçekleştiğini söyledi.

Avrupa'daki 461 havalimanı arasında uçuş merkezi bağlantısı artışında İstanbul Atatürk Havalimanının; toplam uçuş noktası artışında da Antalya Havalimanının ilk sırada yer aldığını anlatan Elvan, "Avrupa Havalimanları arasında hub bağlantısı ile erişilebilirlik artışında İstanbul Atatürk Havalimanı yüzde 29'luk yıllık ortalama, yüzde 22'lik toplam artış rakamıyla birincilik koltuğuna oturdu" dedi.

Rapora göre, bağlantısı en çok olan ilk 5 merkez konumundaki Avrupa havalimanları arasında İstanbul'un yanı sıra Londra Heatrow, Frankfurt, Paris Charles De Gaulle ve Amsterdam havalimanlarının bulunduğunu belirten Elvan, şunları kaydetti:

"İstanbul hepsini geride bırakarak en önemli hub olma özelliğini tescil ettirdi. Turizm merkezimiz Antalya Havalimanı da olağanüstü bir başarıya imza atarak toplam ve direkt bağlantı artışlarında birinci oldu. Bu Türk sivil havacılığının büyük başarısıdır. Bu artışa en güçlü katkıyı İstanbul Atatürk Havalimanının Orta Doğu bağlantısındaki etkin rolü sağladı. Böylece İstanbul Atatürk Havalimanı Avrupa’dan Asya’ya, Orta Doğu’ya ve Afrika’ya bağlantı noktası olma açısından Dubai Havalimanı’na fark attı."

Atatürk Havalimanının kapasitesinin en üst seviyesinde hizmet verdiğini, yolcu ve yük taşımacılığında sürekli artışların yaşandığını belirten Elvan, "Yakında Atatürk Havalimanı kapasite aşımından dolayı talebe cevap veremeyecek konuma gelecek. Yeni Havalimanının yapımının bir an evvel tamamlanması Türkiye için önem arzediyor. Yeni havalimanımızın hizmete girmesiyle birlikte bütün taleplere cevap verebilen, Avrupa’nın en büyük havalimanına sahip olacağız. Bugün elde edilen raporlarda İstanbul’un bağlantılı uçuşlardaki artışlara bakıldığında, yeni havalimanı yapımı ile ilgili verdiğimiz kararın ne kadar isabetli olduğu görülüyor" diye konuştu.

Kaynak: Ulaşım Online
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr