Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / DHL EXPRESS YATIRIMI 3’E KATLADI

DHL EXPRESS YATIRIMI 3’E KATLADI

DHL EXPRESS YATIRIMI 3’E KATLADI22.07.2014
Alman kargo devi DHL Express, yüzde 50 pazar payına ulaştığı Türkiye'de yatırımlarını bu yıl 3'e katlıyor. Büyük tesis yatırımları yapan DHL Express Türkiye, yeni uçaklar alarak Sabiha Gökçen'den de uçmayı planlıyor.

Dünyanın en büyük kargo şirketlerinden Alman DHL Express, en hızlı büyüdüğü pazarlardan biri olan Türkiye'de bu yıl yatırım miktarını 2013'e oranla 3 kat artırıyor. Ankara'daki operasyon merkezini 15 kat büyüten şirket, Denizli'de yeni tesis yatırımına hazırlanıyor. Sabiha Gökçen'den de uçmayı planlayan DHL Express Türkiye'nin gündeminde uçak yatırımı da var. DHL Ekspres Avrupa CEO'su John Pearson, "Üç hafta içinde ikinci kez Türkiye'deyim. Bu Türkiye'nin performansının ve pazara verdiğimiz önemini bir göstergesi" dedi.

Türkiye'yi ziyaret eden DHL Ekspres Avrupa CEO'su John Pearson (üstte solda), DHL Express Türkiye CEO'su Markus Reckling'in de (üstte sağda) katıldığı bir basın toplantısı düzenleyerek pazara yönelik hedefl erini açıkladı. Türkiye'nin DHL'nin küresel stratejisinde çok önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Pearson, "Türkiye 11 öncelikli ülkemizden biri. Bölgesinde en hızlı büyüme gösteren ülke konumunda. DHL, Türkiye'nin yarattığı mevcut fırsatları değerlendirebildi. Pazar payımız yüzde 50'ye ulaştı. Türkiye'deki bu büyümeye paralel yatırımlarımız da artarak sürüyor" dedi.

Türkiye Büyüdükçe DHL de Büyüyor

Türkiye'de yaklaşık 25 bin müşteriye hizmet verdiklerini belirten Pearson, "Türkiye, ticaret hacmi açısından en büyük 20 ülkeden biri. Türkiye, istikrarlı bir büyüme gösterdiği için bu ülkeye yaptığınız yatırımların karşılığını alıyorsunuz. 2023'te dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefliyor. DHL de Türkiye'nin bu hedefe ulaşması konusunda çok istekli. Türkiye büyüdükçe DHL de büyüyor" diye konuştu. Ekonomi Batı'dan Doğu'ya doğru kaydıkça Türkiye'nin öneminin daha da artacağını ifade eden Pearson, "Asya çok daha önemli hale gelecek. Türkiye'nin konumu da tam bu noktada büyük avantaj sağlayacak" dedi.

'Gelişen Ülkelerden Gelen Gelir Artacak'

DHL'nin gelirinin yüzde 22'sini Türkiye, Brezilya gibi gelişmekte olan pazarlardan sağladığını belirten Pearson, 2020 yılına kadar bu oranın yüzde 30'a çıkmasını hedefl ediklerini söyledi. Pearson, "Bu hedefe ulaşmak için yatırımı bu ülkelere yapıyoruz. Bu sene Türkiye'ye geçen seneye göre 3 kat fazla yatırım yapacağız" dedi. Türkiye'de bu yıl yapılan ve yapılması planlanan yatırımları açıklayan DHL Express Türkiye CEO'su Markus Reckling ise şöyle konuştu: "Anadolu'da yeni bir hizmet merkezleri açıyoruz. Ankara'daki operasyon merkezimizi 15 kat büyüttük. Denizli'de yeni bir tesis açmak için müzakerelerimiz sürüyor. Yer filosunu da genişletmeye önem veriyoruz. Her yıl 100 yeni araç daha yatırım yapıyoruz. E- ticaret alanına yatırım yapıyoruz. Türkiye'de büyüme Anadolu'dan geliyor. Bursa'dan geliyor. İstanbul'un doğusundan Gebze'den ve Hadımköy'den geliyor. Hadımköy alanı için Atatürk Havalimanı sayesinde çok iyi donanımlıyız. Ama Gebze, Bursa'da Sabiha Gökçen seçeneği var. Buradan da operasyon yapmayı planlıyoruz. Ayrıca ilave uçak almayı düşünüyoruz."

KOBİ'ler Kendilerine Özel Hizmeti Sevdi

Türkiye'de özellikle üç sektöre yoğunlaştıklarını belirten Pearson, "Türkiye'de sağlık, tekstil ve otomotiv sektörleri çok hızlı büyüyor. Biz de yatırımlarımızı daha çok bu sektörlere yönelik yapıyoruz" dedi. Otomotiv sektörüne yönelik verdikleri hizmeti anlatan Reckling, Türkiye'de faaliyet gösteren otomotiv devleri parçaların yüzde 90'ını Türkiye'de değil, Avrupa'daki başka bir depoda saklıyor. İşte biz tam o noktada devreye giriyoruz. Avrupa'daki yedek parçanın ertesi sabah Türkiye'de olmasını sağlıyoruz, böylece araç o günün akşamına hazır olabiliyor" dedi.

DHL Express'in KOBİ'lere özel hazırladığı "KOBİ Express" hizmetinin Türkiye'de oldukça başarılı bir performans sergilediğini ifade Reckling, "Türkiye'de KOBİ'ler diğer ülkelere kıyasla bize çok daha fazla fırsat sunuyor. Türkiye ekonomisi KOBİ'lere dayanıyor. İstihdamdaki payı çok yüksek. 2023 hedefinde de büyük katkısı olacak. Biz de KOBİ'lere destek oluyoruz. KOBİ'lere ihracatı daha kolay hale getiriyoruz. Uygun fiyat sunarak erişebilirliğimizi artırıyoruz. Erişebilirlikte geçtiğimiz yıl çok başarılı olduk. Beklentilerimizi yüzde 20 oranında aştık. Yeni KOBİ müşteriler yarattık ve bunu teşvik etmeye devam ettik. KOBİ'ler bizim büyüme fırsatımız" şeklinde konuştu. KOBİ'lerin önemine vurgu yapan Pearson da "Bu hizmetimiz sayesinde KOBİ'lere ihracatı yurtiçi gönderim kadar kolay hale getiriyoruz" dedi.

'Online İhracatın Payı Artıyor, DHL Önemli Rol Üstleniyor'

DHL olarak tüm sektörlere hizmet verebildiklerinin altını çizen DHL Ekspres Avrupa CEO'su John Pearson, "Biz Coca Cola satın alabileceğiniz ülke sayısından daha fazla ülkede faaliyet gösteriyoruz ve bundan da gurur duyuyoruz. Biz herkese, her ölçekte hizmet sunuyoruz. DHL'nin başarısının sırrı da gelir dağılımının başarılı olmasında yatıyor" dedi. Online ticaretin de hızla büyüyen bir alan olduğunu belirten Pearson, "Küçük bir dükkan online satış yaparak bütün dünyaya ihracat yapar hale geldi. Bunun Anadolu'da da örneklerini görüyoruz. Küçük bir dükkan bütün dünyaya online peştemal satıyor. DHL bu bu trende ayak uydurdu ve bu noktada çok önemli bir rol üstleniyor" dedi.

Kaynak: Dünya Gazetesi
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr