Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ZEYTİNBURNU AMBARLAR SİTESİ ARAZİSİNİN SATIŞI GERÇEKLEŞTİ

ZEYTİNBURNU AMBARLAR SİTESİ ARAZİSİNİN SATIŞI GERÇEKLEŞTİ

ZEYTİNBURNU AMBARLAR SİTESİ ARAZİSİNİN SATIŞI GERÇEKLEŞTİ22.05.2014
Zeytinburnu Ambarlar Sitesi arazisinin satışı gerçekleşti. 180 ortaklı İstanbul Nakliyat Ambarları İşletme Kooperatifi’ne (NAKO) ait araziyi Suudi Arabistanlı Al Qemam Holdingin Türkiye'deki yatırım şirketi Akzirve Gayrimenkul satın aldı. Akzirve, 120 dönümlük arazi için ambar başına sosyal tesislerle birlikte 1 milyon dolar ödeyecek. 245 ambarın bulunduğu arazi için toplam 245 milyon dolar ödenecek. Ayrıca, vergi masrafları da Akzirve’ye ait olacak. DÜNYA Gazetesi’nin NAKO ortaklarından aldığı bilgiye göre geçtiğimiz haftalarda ön protokolü imzalanan anlaşma için 16 Haziran’da İstanbul’daki bir otelde resmi devir teslim töreni yapılacak. Ambarların diğer talipleri arasında Mesa Mesken, Tahincioğlu, Varyap, EgeYapı, Dumankaya, Nef gibi şirketler vardı.

Zeytinburnu Ambarlarını toplam 245 milyon dolara satın alan Akzirve’nin sahibi İbrahim Ali Ahmad Maasfeh, Ürdünlü. Türkiye’de Antalya Ticaret Sicili’ne kayıtlı Yeşil Zirve Gayrimenkul ile Faris Mermer adlı iki şirketle faaliyet gösteriyor. Akzirve Gayrimenkul bu iki şirketin ortaklığı. 10 Aralık 2009’da kurulmuş. Akzirve Gayrimenkul, AL Qemam Holding Co. bünyesinde. Bu holdingin iki ana şirketi Al Mada ve Al Mulhem’in merkezi Suudi Arabistan’da bulunuyor. Şirket 35 yıldır inşaat ve inşaat malzemeleri tedarikçiliği yapıyor. Ortadoğu’daki özel projelerine, Antalya’da bulunan mermer fabrikasında imalat yapıyor. Akzirve Gayrimenkul, İstanbul’da Bahçeşehir, Kartal, Tuzla, Ataşehir, Şişli ve Beşiktaş’ta, ayrıca Antalya’da gayrimenkuller, projeler geliştirdi.

Nakliyecilere 6 Ay Süre Verildi

Zeytinburnu Ambarlı Sitesi’nde faaliyet gösteren nakliyeciler taşınma süreci için kurumlardan destek bekliyor. Akzirve ile yapılan sözleşmede nakliyecilere taşınmaları için 6 ay süre tanındı. Türkiye Nakliyeciler Derneği Başkanı Erol Özçelik, Maliye Bakanlığı ile görüşme halinde olduklarını ve destek beklediklerini belirterek, “Henüz taşınma konusunda gelişme yok. Hadımköy’de 39 seneliğine kiralık yer bulabilirsek taşınmayı düşünüyoruz” dedi.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr