Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ACENTELER YENİ KARGO OFİSLERİNİN MAKUL FİYATLARLA KİRAYA VERİLMESİNİ TALEP EDİYOR

ACENTELER YENİ KARGO OFİSLERİNİN MAKUL FİYATLARLA KİRAYA VERİLMESİNİ TALEP EDİYOR

ACENTELER YENİ KARGO OFİSLERİNİN MAKUL FİYATLARLA KİRAYA VERİLMESİNİ TALEP EDİYOR20.05.2014
Atatürk Havalimanı kargo tesislerinin genişletilmesi çalışmaları kapsamında THY tarafından yaptırılan yeni kargo ofislerinin Ağustos ayında tamamlanması bekleniyor.

Mevcut kargo terminalinde uzun yıllar yüksek kiralarla son derece sağlıksız bir iş ortamında hizmet vermek zorunda kalan hava kargo acenteleri, yeni yapılan ofislerin kendilerine makul ücretlerle kiralanmasını talep ediyor.

UTİKAD üyesi hava kargo acentelerinin yeni yapılan ofislere yönelik beklentilerini bir basın açıklaması ile kamuoyu ile paylaşan UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin, hava kargo acentelerinin mevcut kargo terminalinde uzun yıllar yüksek kiralar ödemelerine rağmen son derece sağlıksız ve zor şartlar altında hizmet vermek zorunda kaldıklarını belirterek, dernek olarak yeni ofislerin yapılmasından memnuniyet duyduklarını söyledi.

Açıklamasında acentelerin yeni ofislerde kiralama bedelinin yüksek olacağına yönelik kaygılarını da dile getiren Turgut Erkeskin, ofis kiralarının makul seviyelerde tutulması beklentisi içinde olduklarını kaydetti.

Acentelerin, yeni kargo ofislerinin metrekare fiyatlarının havalimanı çevresindeki akıllı binalardaki kira fiyatları ile aynı olması konusundaki ortak görüşlerini dile getiren Turgut Erkeskin, konu ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “DHMİ, üyelerimiz olan hava kargo acentelerine işlerinin doğası gereği, havalimanında uygun koşullarda ve maliyetlerde çalışma ofisi temin etmeli, bu ofisleri bir kazanç kapısı olarak görmemelidir. Hava kargo acenteleri havalimanlarına gelen ve giden tüm yüklerin organize edilmesini sağlayan ve aynı zamanda havalimanlarının yolcu, ofis ve antrepo gibi diğer bölümlerinde olduğu gibi nitelikli hizmet vermek zorunlulukları vardır. Bu nedenle ofis kiraları acentelerimizin hizmet kaliteleri açısından önem taşımaktadır. Diğer yandan kira fiyatlarının seviyesi, hizmet üretim maliyeti ve dolayısıyla ihracat ve ithalat maliyetleri üzerinde de belirleyici bir unsurdur. Yaptığımız araştırmalara göre, havalimanı çevresinde bulunan akıllı binalarda ofis kira fiyatları metrekare başına 10-30 Euro arasında değişmektedir. Dolayısıyla Atatürk Havalimanı'nda yapılmakta olan yeni ofis kiralarının da bu seviyelerde tutulması gerektiğini düşünüyoruz. DHMİ’nin kargo acentelerimize havalimanı içinde uygun fiyatlarla nitelikli hizmet vermelerini sağlayacak zemini hazırlaması hava yolu ile yapılan dış ticaretimizin hacim olarak artmasına katkı sağlayacaktır.”

Açıklamasında, sektörde faaliyet gösteren hava kargo acentelerinin 3’te 2’sinin UTİKAD üyesi olduğunu ve üyelerinin sivil hava taşımacılığının asli unsurları olarak havalimanı bünyesinde hizmet verdiklerini vurgulayan UTİKAD Başkanı Erkeskin, Türk lojistik ve taşımacılık sektöründe gelişme potansiyeli yüksek bir taşıma modunu temsil eden hava kargo acentelerinin THY tarafından yaptırılan yeni kargo ofislerinde faaliyetlerini sürdürmelerinin hizmetlerin aksamaması açısından ayrıca önem arz ettiğini söyledi.

Son 10 yıl içinde havalimanlarında taşınan kargo miktarının her yıl ortalama yüzde 9 oranından arttığını ve gelen talepler doğrultusunda hava kargo taşımacılığının önümüzdeki yıllarda da büyümesini öngördüklerini kaydeden Turgut Erkeskin, kargo acentelerinin bu süreçte önemli bir işlevi getirdiklerinin gözden kaçırılması gerektiğinin de altını çizdi.