Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / SDV HOROZ, AFRİKA KITASINDAKİ ÇALIŞMALARINI YOĞUNLAŞTIRDI

SDV HOROZ, AFRİKA KITASINDAKİ ÇALIŞMALARINI YOĞUNLAŞTIRDI

SDV HOROZ, AFRİKA KITASINDAKİ ÇALIŞMALARINI YOĞUNLAŞTIRDI31.01.2014
Afrika kıtasında güçlü bir konumda olduklarını ve 2013 yılında bu pazardaki faaliyetlerini daha da artırdıklarını anlatan Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Yaman, "Ortağımız SDV ve yine bu gruba bağlı Bollore Africa Logistics, Afrika'da bize büyük olanaklar sunuyor" diye konuştu.

Fransız SDV International Logistics ile Horoz Lojistik ortaklığıyla 2000 yılında kurulan SDV Horoz, Afrika kıtasına yönelik yük hacmini artırmayı sürdürüyor. Türkiye ticaretinin Kuzey Afrika ülkelerinden Sahra Altı Afrikası'na inmesiyle birlikte bölgedeki çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını aktaran SDV Horoz Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Yaman, "Güçlü olduğumuz kıtalardan biri olan Afrika'daki işlerimize 2013 yılında daha da ağırlık verdik. Ortağımız SDV ve yine aynı gruba bağlı Bollore Africa Logistics, Afrika'da bize büyük olanaklar sunuyor. Bu imkânlardan müşterilerimizi yararlandırmak üzere başlattığımız yeni servislerin meyvelerini almaya başladık" dedi.

Afrika'da Türkiyeli ihracatçı ve ithalatçıların tüm ihtiyaçlarına cevap verebilen tek firma olduklarını savunan Yaman, konteyner ve proje yüklemelerinin organizasyonundan gümrüklemeye, yasal düzenlemelerden depolama ve endüstriyel lojistiğe kadar geniş bir hizmet gamına sahip olduklarını söyledi.

46 Afrika ülkesinde yer alan 250 SDV ofisiyle direkt bağlantılı çalıştıklarını aktaran Yaman, grubun çatısını oluşturan Bollore Group'un ise işlettiği limanlar, demiryolları, binlerce tırlık filo ve milyonlarca metrekarelik depolama alanıyla kıtadaki önemine dikkat çekti. Özellikle karayla çevrili Nijer, Çad, Burkina Faso, Mali, Uganda, Zambia, Zimbabwe ve diğer 10 iç ülkede konumlarının güçlü olduğunu belirten Yaman, "Bu ülkeler ile en yalan limanlar arasında karayolu koridorları oluşturarak Afrika kıtasını dünyaya bağlıyoruz" dedi.

"Teknoloji yatırımlarımız devam edecek"

Vasıflı işgücü ve teknolojiye yatırım yapmanın önemini vurgulayan Hakan Yaman, "Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2014'te de yatırımlarımızı bu alanlarda yoğunlaştıracağız. Satış teşkilatımızı ve buna bağlı olarak kaliteli hizmet anlayışımızdan da ödün vermeden operasyon birimlerimizi yeniden yapılandırmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

İnşaat ve enerji sektörleri başta olmak üzere çeşitli sektörlere proje taşımacılığı hizmeti veren 'Proje Kargo Departmanı'nda hızlı bir büyüme kaydettiklerini aktaran Yaman, "Bu bölümümüz aynı zamanda, savunma sanayiine petrol ve gaz sektörleri ile madencilik sektörlerine yönelik lojistik çözümler üretiyor. Bu alanlardaki yapılanmalarımıza da hız verdik. Bir diğer müşteriye özel çözümümüz de havayolu şirketleriyle uzay ve havacılık alanında hizmet veren kuruluşların ihtiyaçlarına cevap vermek üzere dizayn edilmiş, 7/24 hizmet verdiğimiz 'Aerospace' servisimiz. Bu alanda da büyük yol kat ettik" şeklinde konuştu.

Denizyolu ve hava kargo forwarding hizmetlerinin yanında liman-depo arası konteyner dahili taşımacılığı hizmeti sunduklarını belirten Yaman; İstanbul, Kocaeli, İzmir ve Mersin başta olmak üzere Türkiye'deki tüm limanlarda hizmet verdiklerini söyledi. 2013 yılım yaklaşık 100 milyon dolar ciro ile kapattıklarını aktaran Yaman, 2014 yılı ciro hedeflerinin 115 milyon dolar olduğunu açıkladı.

İnşaat ve enerji sektörleri başta olmak üzere çeşitli sektörlere proje taşımacılığı hizmeti veren 'Proje Kargo Departmanı'nda hızlı bir büyüme kaydettiklerini aktaran Hakan Yaman, "Bu bölümümüz aynı zamanda, savunma sanayii, petrol ve gaz sektörleri ile madencilik sektörüne yönelik lojistik çözümler üretiyor" dedi.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr