Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / ÇELEBİ HAVACILIK RAKİBİNİ BÜNYESİNE KATTI

ÇELEBİ HAVACILIK RAKİBİNİ BÜNYESİNE KATTI

ÇELEBİ HAVACILIK RAKİBİNİ BÜNYESİNE KATTI14.01.2014
Türk sivil havacılığının köklü kuruluşu Çelebi Havacılık Holding A.Ş., sermayesinin 100%'üne sahip olduğu Viyana'da faaliyet gösteren bağlı ortaklığı Çelebi Ground Services Austria GmbH vasıtasıyla Viyana Havalimanı'nda gerçekleştirdiği stratejik satın alma ile yolcu hizmetleri alanında rakibi konumundaki Austroport'u bünyesine katarak, uluslararası arenadaki gücünü daha da pekiştirdi.

Başta Çelebi Hava Servisi A.Ş. olmak üzere bünyesinde bulunan bağlı ortaklıkları ve iştirakleri ile birlikte, iki kıta, 5 ülke, 35 havalimanında Yer Hizmetleri ve Kargo&Antrepo hizmetleri veren Çelebi Havacılık Grubu, uluslararası arenada büyüme stratejileri doğrultusunda güçlenmeye devam ediyor. Türk sivil havacılığının global markası Çelebi Havacılık Grubu, yeni yıla Avusturya'da gerçekleştirdiği stratejik satın almayla girdi. Kısa süre önce yapılan sözleşme ile; CGSA (Çelebi Ground Services Austria GmbH - Çelebi Avusturya), hizmet verdiği Viyana Havalimanı'nda yolcu hizmetleri alanında rakibi konumunda bulunan Austroport (Austroport Boden- & Flugzeugabferti-gungs GmbHü) şirketinin sermayesini oluşturan hisselerinin tamamını devraldı.

Austroport, iki yılda 40 binin üzerinde uçuşa hizmet verdi

Çelebi Havacılık Grubu bünyesine katılan Austroport şirketi Viyana Havalimanı'nda müşterisi bulunan çeşitli havayolu şirketlerinin yolcularına yolcu hizmetleri (rezervasyon, check-in, bilet satış, kayıp ve buluntu eşya&bagaj, personel ulaşım) veriyor. Viyana Havalimanı'nda 124 personel ile faaliyet gösteren Austroport, 2012 yılında toplam 24.000, 2013'ün ilk 9 ayında ise 15.615 uçuşa hizmet verdi.

Viyana Havalimanı'ndaki rakibini bünyesine kattı, daha da güçlendi

Çelebi Havacılık Grubu, uluslararası pazarda yürüttüğü güçlü büyüme stratejisi kapsamında geliştirdiği bu satın alma ile birlikte, faaliyet gösterdiği Viyana Havalimanı'ndaki önemli bir rakibini bünyesine katmış oldu. Viyana Havalimanı'ndaki mevcut operasyonuna Austroport'u da dahil ederek müşteri portföyünü genişleten Çelebi Havacılık Grubu, aynı zamanda; sunulan hizmetleri genişletmek, iki organizasyonun yakın gelecekte birleştirilmesi suretiyle sağlanacak sinerjiden hareketle Viyana -Avusturya'da daha yüksek ciro, kar ve büyümeye ulaşmayı amaçlıyor.

2 kıta, 5 ülke, 35 havalimanı - Çelebi Global Oyuncu

Çelebi Havacılık Holding A.Ş., 55 yıllık köklü geçmişi ile Türk sivil havacılığının öncü şirketleri arasında yer alan Çelebi Hava Servisi A.Ş.'nin de sermayesini oluşturan payların %77,36'sına sahip bulunmaktadır. Çelebi Hava Servisi A.Ş.,hali hazırda Türkiye'nin en önemli 30 havalimanında havaalanı yer hizmetleri faaliyetleri yürütmektedir. 2006 yılından itibaren oluşturduğu uluslararası arenada büyüme stratejisi kapsamında önemli adımlar atan Çelebi Havacılık Grubu, bugün Türk sivil havacılığının en önemli global markaları arasında yer alıyor. Çelebi Hava Servisi A.Ş. Türkiye'de yürüttüğü faaliyetlerin yanısıra, yurt dışında bulunan bağlı ortaklıkları ve iştirakleri vasıtasıyla Avrupa'da, Macaristan - Budapeşte, Avusturya - Viyana Hindistan'da ise Mumbai ve Delhi havalimanlarında, büyük bir başarı ile havaalanı yer hizmetleri faaliyetleri ve bunun yanısıra Macaristan - Budapeşte, Almanya - Frankfurt ve Hindistan - Delhi havalimanlarında Kargo&Antrepo hizmetleri veriyor.

Kaynak: Kamyonum

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr