Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / ARKAS, BİLGİ İLE LİMAN UZMANI YETİŞTİRECEK

ARKAS, BİLGİ İLE LİMAN UZMANI YETİŞTİRECEK

ARKAS, BİLGİ İLE LİMAN UZMANI YETİŞTİRECEK07.01.2014
Türkiye’nin ilk özel konteyner limanı Marport’un başarılı deneyimleri, Arkas Akademi sayesinde “Liman İşletmeciliği” Sertifika Programı ile Bilgi Üniversitesi öğrencilerine aktarılıyor.

 Bilgi Üniversitesi’nin öğrencilerine sunduğu sertifika programlarına Arkas Akademi desteği ile bir yenisi daha eklendi. Üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerine farklı sektörleri, lider kuruluşları tanıtmak ve deneyimlerin yaşanmış örneklerle anlatılmasını sağlamak amacıyla oluşturulan programa Marport da katıldı. Türkiye’nin ilk özel konteyner limanı Marport bugün Türkiye’nin en fazla yük elleçleyen limanı konumunda. Liman işletmeciliği sektöründe bir başarı hikayesi olan Marport, bu sertifika programında yer alarak sektörde kalifiye çalışan sayısının artırılmasına destek olmayı hedefliyor.

 Liman işletmeciliğinin dünyada büyük bir sektör olduğunun bilincinde olan Bilgi Üniversitesi, Arkas Akademi ile işbirliği konusunda görüştü ve Arkas çalışanlarına yönelik düzenlenen liman işletmeciliği eğitim modüllerinin; Bilgi Üniversitesi sertifika programı kapsamında öğrencilere aktarılmasına karar verildi.

Aralık ayında başlayan ve dört hafta süren programa Bilgi Üniversitesi’ndeki on beş farklı bölümden toplamda 42 öğrenci katıldı. Programda Arkas Akademi’de iç eğitimci olan Marport yöneticileri tarafından taşımacılık, konteyner taşımacılığı, konteyner kullanımının başlamasıyla birlikte değişen ticaret ve limanlar anlatıldı. Derslerde; Konteyner ve Türleri, Liman Ekipmanları, Süreçler (İthalat-İhracat-Transit), genel olarak liman operasyonları (Gemi, Saha, Ambar, CFS ve Kapı Operasyonları, Planlama, Ticari Tarife) konularına yer verildi.

Bilgi Üniversitesi ile Arkas Akademi arasında başlayan bu işbirliğinin farklı programlarla devam ettirilmesi planlanıyor.

Kaynak: Deniz Haber

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr