Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / İHRACATÇININ HABUR İSYANI

İHRACATÇININ HABUR İSYANI

İHRACATÇININ HABUR İSYANI11.11.2013
Habur sınır kapısında yaşanan yoğunluk ve kuyruğun 50 km’ye kadar uzaması ihracatçıları kötü vurdu. Özellikle çikolata ve şekerleme ihracatçıları durumdan çok şikayetçi.

Çikolata ve şekerleme ürünleri ihracatı yapan firmaların yetkilileri, TIR’ların günlerdir Habur sınır kapısında bekletildiğini, bunun da Türk ekonomisine ve ihracata büyük darbe vurduğunu söyledi. Yetkililer, yaşanan bu durumu,  Irak merkezi hükümetinin Türkiye’ye ve Türk ürünlerine takındığı düşmanca tavırdan kaynaklandığını söylüyor.

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mete, “Irak’a şekerleme ürünleri ihracatı yapan firmalarımız şu günlerde oldukça zor bir durum içinde. İşin siyasi olduğunu düşünüyorum. Türk ekonomisini baltalamak istiyorlar. Bu işten Türkiye’nin ihracatı zarar görüyor. Başta İsrail olmak üzere Mısır’la ve Irak’la ciddi sorunlar yaşıyoruz. Sadece 1 firmanın 100 TIR’ı Habur’da günlerdir bekletiliyor. Bu durumun acilen çözülmesi gerekiyor” dedi.

TÜRKİYE’NİN İHRACATINA DARBE VURUYORLAR  
                                                                                                   
Saadet Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Sübet Çiçek, Habur’da şu anda 750 milyon dolarlık Türk malının bekletildiğini söyledi. Çiçek,  yaşanan sıkıntıyla ilgili şunları söyledi:

“Olay tamamen Bağdat yönetiminin,  Türk mallarına karşı düşmanca tutumundan kaynaklanıyor. Ürünlerimizde domuz yağı olduğu iddia ediyorlar. Biz bu ürünleri ABD ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın 65 ülkesine ihraç ediyoruz. Türk ihracatına darbe vurmak için yapılan bir oyun bu. Şu anda bizim 27 TIR’ımız kuyrukta bekliyor. Kuyruk Cizre’ye ulaşmış durumda. Yan kesiciler, hırsızlar burada cirit atıyor. 1 milyar dolara yakın ihracat kaybımız var. Sadece bizim firmamızın 650 ton malı sınırda TIR kuyruğunda. Şu anda Türk firmalarının sınırda bekleyen mallarının değeri 750 milyon dolar. TIR’lar 18 gündür hareket etmiyor. Bu siyasi oyunların bitmesi adına Başbakanımız Sayın Tayyip Erdoğan’ın harekete geçmesini bekliyoruz.”

“TAM SEZONUNDA BİZİ BALTALIYORLAR”

Elvan Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Hidayet Kadiroğlu da, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Habur’dan normalde günde 2 bin TIR geçerken şuan sadece 800 TIR geçebiliyor. Türkiye’nin zararı çok büyük. Irak tarafında mal yok ama malları çekemiyorlar. Diğer yandan buradan yüklemelerimiz devam ediyor. Sezonda baltalanıyoruz. Bu iş bu hafta çözülse 15 günlük satış kaybı yaşamış oluruz. Ama çözülmezse iş sıkıntılı boyutlara ulaşacak. Şu anda aldığımız bilgiye göre Habur’da 100 kilometre TIR kuyruğu oluşmuş.”

Kaynak: Lojiport
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr