Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / 2014 FIATA DÜNYA KONGRESİ BASIN TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

2014 FIATA DÜNYA KONGRESİ BASIN TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

2014 FIATA DÜNYA KONGRESİ BASIN TANITIM TOPLANTISI YAPILDI30.10.2013
13-18 Ekim 2014 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilecek dünyanın en büyük lojistik organizasyonu 2014 İstanbul  FIATA Dünya Kongresi,  basın tanıtım toplantısı UTİKAD’da gerçekleştirildi.

12 yıl aradan sonra ikinci kez UTİKAD ev sahipliğinde ve Avrupa’nın en büyük 10 şehir otelinden biri olan Hilton İstanbul  Bomonti  Otel ve Konferans Merkezi’nde  gerçekleştirilecek kongreye 1000’in üzerinde yerli ve yabancı katılımcı bekleniyor.

‘Sustainable Growth in Logistics”-“Lojistikte Sürdürebilir Büyüme” temasının işleneceği kongreye Avrupa, Doğu Avrupa, Ortadoğu, Rusya, Kafkaslar, Çin başta olmak üzere Asya ülkeleri ve Afrika’dan çok sayıda sektör temsilcisi ile üst düzey yönetici, küresel lojistik pazarının yeni ‘üretim ve dağıtım üssü’ olmaya hazırlanan Türkiye’nin lojistik potansiyelini  yakından tanımak ve  yeni iş birliği fırsatları sağlayabilmek için İstanbul’a gelecek.

“İSTANBUL’A YAKIŞIR GERÇEK BİR DÜNYA KONGRESİ HEDEFLİYORUZ”

‘FIATA 2014 İstanbul’ tanıtım toplantısında kongre hakkında bilgiler veren UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin, ilki 2002 yılında yine UTİKAD ev sahipliğinde gerçekleşen kongrenin FIATA tarihinin en başarılı kongrelerinden biri olarak kabul edildiğinin altını çizerek, 2014 Dünya Kongresi’ni de FIATA’nıın en başarılı kongrelerinden biri yapma hedefinde olduklarını kaydetti. Erkeskin, “UTİKAD olarak ‘ Kongre Kenti’ İstanbul’a yakışır,  gerçek bir dünya kongresi gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

Kongre bayrağını teslim almak amacıyla Ekim ayında Singapur’da düzenlenen 2013 FIATA Dünya Kongresi’ne katıldıklarını ve kongre boyunca UTİKAD standının katılımcılar tarafından büyük ilgi gördüğünü belirten Turgut Erkeskin, ‘Doğu’nun en batısı, Batı’nın en doğusu’ olarak tarif ettiğimiz Türkiye; hava, kara deniz  bağlantıları ve  potansiyeli ile sadece Avrupa’nın  değil,  Asya, Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu ve Afrika’nın da  dikkatini çekiyor. Singapur’daki kongrede, Türkiye’ye olan olumlu reaksiyon ve ilgi bizi çok umutlandırdı. Ülkemizi  ve sektörümüzü yakından tanımak ve işbirliği yapmak isteyen Tayvan, Malezya ve Çin gibi pek çok ülkeden davetler aldık. Rusya, Ukrayna ve Afrika temsilcileri, Türkiye’ye ile iş yapma fırsatlarını araştırıyorlar ve sektörümüzü tanımak istiyorlar. Avrupa ülkeleri ise büyüyen Türkiye’de yatırım fırsatları kolluyor. Bu kongreyi ülkemizdeki ulaşım altyapısına yönelik büyük projelerin yaratacağı potansiyelin dünyaya tanıtılması ve sektörümüzü dünyaya entegre etmesi açısından önemli bir fırsat olarak görüyoruz.

Kongrenin bir yıl boyunca Türkiye ve Türk lojistik sektörünün dünya lojistik gündeminde yer almasına ve farkındalığın artmasına katkı sağlayacağına da dikkat çeken Erkeskin,şunları söyledi: “Türkiye lojistik platformlarda konumu ve komşularıyla daha da önem kazanan bir ülke. Bu nedenle gelecekte Türkiye’nin bölgede oynayacağı ticari ve ekonomik rol daha da önem kazanıyor. Türkiye bugün tüm lojistik  platformlarda  ‘üretim, toplama ve dağıtım’ üssü olarak işaret ediliyor. Lojistik sektörü potansiyeli ve artan performansı ile net döviz girdisi sağlayan bir sektör. Bu potansiyeli ortaya çıkarma noktasında ilgili bakanlıklarımız yanısıra TOBB, İTO gibi sivil toplum kuruluşlarının da desteğini aldık. “

ERKESKİN FIATA BAŞKAN YARDIMCISI SEÇİLDİ

Dünya Lojistik Federasyonu FIATA’da, Multimodal Taşımacılık Enstitüsü Çalışma Grubu’nda Türkiye’yi temsil eden ve Singapur’da düzenlenen seçimli kongrede FIATA Başkan Yardımcılığı görevine seçilen Turgut Erkeskin, bu vesileyle dünya lojistik pazarında alınacak kararlarda, Türkiye’nin söz sahibi olacağı ve çıkacak kararları Türkiye lehine etkileyebileceğinin de altını çizdi.

 “KORUMACILIK DUVARLARI YÜKSELİYOR”

Bir soru üzerine küresel kriz sonrası tüm dünyada korumacılık duvarlarının yeniden yükseldiğine de dikkat çeken UTİKAD Başkanı Turgut Erkeskin, yakın zamanda Bulgaristan gümrüklerinde yaşanan soruna değinerek şu açıklamalarda bulundu:” UTİKAD olarak  Singapur’daki genel kurulda bu konuyu gündeme getirdik. Ve tansiyon yükseldi.Türk tırlarına yönelik uygulamaların  diğer ülke tırlarına uygulanmamasını eleştirdik. Türk tırlarına yönelik engellemelerin kalkmasını talep ettik. Avrupa’nın en genç ve en büyük kara filosuna sahip Türkiye’nin pazar payının artmasını engellemeye yönelik bu anlayışı eleştirdik. Taşıma İşleri Organizatörleri açısından Türk tırlarının karşılaştığı engellerin kaldırılması önem taşımaktadır. Ve Taşıma İşleri Organizatörleri olarak yük taşımada önceliğimiz  ve tercihimiz her zaman Türk tırlarıdır.”

“ÇİN TÜRKİYE’YE ODAKLANDI”

Bir başka soru üzerine yapımı devam eden ulaşım projelerine yönelik görüşlerini de dile getiren Erkeskin, Marmaray, Bakü-Kars-Tiflis gibi büyük projelerin sektör için yeni kapasiteler yaratacağına, Asya ile Avrupa’nın entegrasyonunu artıracağını kaydetti ve şunları söyledi: “Örneğin, Çin Avrupa’ya ulaşmak için Demir İpekyolu Projesi ile Türkiye’ye odaklandı  ve alternatif güzergah olarak seçti. Bugün Türkiye ulaşım altyapısına en fazla yatırım yapan ülke olarak konuşuluyor. Bu da hem içerde hem de dışarıda Türkiye için yeni perspektifler oluşturuyor. Havayolu, denizyolu, karayolu ve demiryoluna yönelik önemli yatırımlar ise sektörde sürdürülebilir büyümeyi destekliyor. Bildiğiniz gibi Eylül ayında gerçekleştirilen Ulaştırma Şurası’nda Bakanlığımız tarafından 2035 yılı için çok önemli hedefler belirlendi ve kararlar alındı. Bu hedefleri ve yaratacağı potansiyeli de kongrede dünya lojistik profesyonellerine anlatacağız.”

UTİKAD AKADEMİ’DEN  FIATA DİPLOMALI  İŞ İMKANI

Turgut Erkeskin, yetişmiş insan gücüne olan ihtiyacı sürekli artan sektörün taleplerine cevap vermek amacıyla uzun yıllardır sektörel mesleki eğitim hizmeti veren UTİKAD’ın akademi kurma ve  tüm dünyada geçerliliği olan FIATA Diplomalı Eğitimler için program ve içerik düzenleme  ile ilgili çalışmalarının hızla devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Toplantıda kongrenin resmi  web sitesi www.fiata2014.org adresini   basına tanıtan UTİKAD Başkanı Turgut Erkeskin, yerli ve yabancı katılımcıların kongreye ilgisinin yoğun olduğuna belirtti . Erkeskin, kongre fuar alanının 70’inin şimdiden siparişinin alındığını bu nedenle  otelden ek alan talebinde bulunacaklarını dile getirdi.

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr