Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / ENGELSİZ HAVAALANI SAYISI 23′E YÜKSELDİ

ENGELSİZ HAVAALANI SAYISI 23′E YÜKSELDİ

ENGELSİZ HAVAALANI SAYISI 23′E YÜKSELDİ30.09.2013
Tekirdağ Çorlu, Isparta Süleyman Demirel, Esenboğa ve Adnan Menderes havalimanlarında da engeller kalktı.

Engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı yolculara havaalanlarında gerekli kolaylıkların sağlanması amacıyla Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yürütülen “Engelsiz Havaalanı Projesi” kapsamında sertifika almaya hak kazanan işletmelerin sayısı 23′e yükseldi.

SHGM tarafından hayata geçirilen “Engelsiz Havalimanı” projesi kapsamında, havalimanlarının engelli vatandaşların kullanımına uygun hale getirilmesi çalışmaları hızla devam ediyor. 2005 yılında yürürlüğe giren Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun’da söz konusu çalışmaların tamamlanması için öngörülen 7 yıllık süre, geçen yıl yapılan yeni bir düzenlemeyle 1 yıl uzatılmıştı.

Ayrıca erişilebilirlik hususundaki standartların yerine getirilip getirilmediğinin denetimi için illerde Aile ve Sosyal Politikalar, İçişleri, Çevre ve Şehircilik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlıklarıyla özürlüler ile ilgili konfederasyonların temsilcilerinden oluşan komisyon kurulması kararlaştırıldı. Komisyonca, yapılacak denetim sonucunda eksiklikleri bulunan tüm kurum kuruluşlara eksikliklerin giderilmesi için 2 yılı geçmemek üzere ek süre verilebiliyor.

Edinilen bilgiye göre, engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı  yolculara havaalanlarında gerekli kolaylıkların sağlanması amacıyla Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Engelsiz Havaalanı Projesi” kapsamında sertifika almaya hak kazanan işletmelerin sayısı 23′e yükseldi.

SHGM tarafından projede belirtilen gereklilikleri yerine getiren Dhmi Genel Müdürlüğüne, Tekirdağ Çorlu ve Isparta Süleyman Demirel havalimanları için, TAV Esenboğa Yatırım Yapım ve İşletme AŞ ile TAV İzmir Terminal İşletmeciliği AŞ’ye ise Esenboğa ve Adnan Menderes havalimanları için Engelsiz Havaalanı Kuruluşu sertifikası verildi.

SHGM’ye başvuruda bulunulan diğer havaalanlarıyla ilgili inceleme ve değerlendirme çalışmaları da tüm hızıyla sürdürülüyor.

Havaalanı ve terminal işletmecilerinin yanı sıra havayolu şirketleri ve yer hizmeti kuruluşlarının da dahil olduğu projenin yer hizmetleri alanında başvuruda bulunan TGS Yer Hizmetleri AŞ ise Sabiha Gökçen, Adnan Menderes, Adana, Esenboğa,Atatürk ve Antalya havalimanlarında yer hizmetleri alanında engelsiz hizmet sunuyor.

Kaynak:Lojiport
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr