Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Ekonomi / İş Dünyası / DENİZCİLİK PİYASALARI DUBLE BÜYÜDÜ

DENİZCİLİK PİYASALARI DUBLE BÜYÜDÜ

DENİZCİLİK PİYASALARI DUBLE BÜYÜDÜ30.09.2013
Baltık Kuru yük Endeksi (BDI), son bir buçuk ayda iki kat artış gösterdi. Endeksin bir yıldaki yükselişi ise neredeyse üçe katlandı.

Baltık Kuru yük Endeksi (BDI), son bir buçuk ayda iki kat artış gösterdi. Endeksin bir yıldaki yükselişi ise neredeyse üçe katlandı. Supramax, panamax ve capesize olarak sınıflandırılan 50 bin ton ve daha fazla yük taşıma kapasitesine sahip gemilerin günlük navlunları 10 bin doların üstüne çıktı. Endeksi sırtlayan capesize gemilerin günlük navlunları da 40 bin doları aştı.

Geçen yıl, bu zamanda tüm tonajlar 8 bin doların altındaydı. Araştırma şirketi SSY’ın Singapur Direktörü ve broker Yahya Karahasan, endeksteki yüskelişin nedenini açıkladı: "Demir cevheri ihracatının capesize gemilerle taşınması ve mevsimsel kömür taşımalarının capesize gemilerle yapılması bu tonaja talebi artırdı. Atlantik marketinde capesize gemi eksikliği görülüyor. Capesize gemilerin bu çıkışı daha küçük tonaj olan panamaxları da tetikledi. Bu talep, son bir kaç gündür de psikolojik olarak handy ve supramaxları yukarı taşıdı." Karahasan’a göre bu yükseliş biraz daha sürecek.

Akdeniz ve Karadeniz çanağındaki koster tonajını değerlendiren İstanbul Navlun Endeksi (İSTFIX) analisti Engin Koçak da, büyük tonajdaki yükseliş kadar olmasa da koster endeksinde de yükseliş olduğunu belitti. Koçak, Avrupa ekonomilerinde olumlu gelişmelerin bölge ticaretine olumlu yansıdığını belirterek "Mısır’daki kaosun bitmesiyle Akdeniz’de ticaretin biraz daha artması bekleniyor" dedi.

Kaynak:Deniz Haber
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr