Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ÖĞRENCİLER, FİRMALAR, STAJ VE GELECEK

ÖĞRENCİLER, FİRMALAR, STAJ VE GELECEK

ÖĞRENCİLER, FİRMALAR, STAJ VE GELECEK18.09.2013

Yeni mezun olacak ve sektöre adım atacak öğrencinin iş bulması için en önemli konulardan bir tanesi Staj konusudur. Staj yapacağı yeri seçerken birkaç kritere önem vermesi gerektiğinin bilince olan öğrenci kriterlere uygun bir yer ararken zaman kaybeder ve boşta kalmanın korkusuyla ilk önüne gelen firmada stajını tamamlayarak sektöre girmek ister. Bu konuda en büyük sıkıntı da burada başlar çünkü, hem yeni mezun ( tecrübesiz) hemde staj yaptığı yerde bir şey öğrenme şansı olmayan öğrenci iş görüşmelerine gittiği zaman bunun sıkıntıları ile boğuşmaya başlar ve kendini iyi pazarlayamaz ise işsizler sayısın a bir sayı olarak yerini alır.

Firmalar açısından bakıldığında ise hem sektöre taze bir kan yetiştirmek hem de okulda eğitimini almış ve alt yapısı hazır bir hamuru istediği gibi yoğurarak istediği uzman yapma fırsatı varken genelde firmalar stajerleri ucuz iş gücü olarak göremeye devam etmektedirler.

Ucuz eleman psikolojisinden kurtulamayan firmalar, yetiştirmenin önemini kavrayamazlar ve gelecekte bir personel alımı yapacağı sırada ise haykırmaya başlarlar “Eğitimli, kalifiye personel” bulanmıyoruz. Eğitimi almış ama ne öğretmişlerse okulda hiçbir şey bilmiyorlar diyerek sıkıntılarını dile getiriyorlar ama aynaya bakmayı hep unutuyorlar.

Lojistik sektörü, son zamanlarda gerçekten çok fazla ilgi odağı olmaya devam ediyor. Hangi sektörden olursa olsun hangi bölümü bitirmiş olursa olsun sektörle temas halinde olduğu için kendisini ”lojistikçi” sanan birçok kişi var maalesef sokaklarda.

Bizlerin 2023 ve 2035 hedeflerini konuştuğumuz şu sıralarda, küçük hedefler içinde boğulmak üzere olan vizyonu ve hedefi günü kurtarmak olan maalesef çok firma var.

Bazı iyi ve sağlam firmalar ise çekirdek kadrosuna yeni bir girdi yapmadan bu şekilde yağımızda kavrulalım demekte fakat aynı eleman alımı zamanında sıkıntıları yaşamaktan kurtulamadıklarında fark ediyorlar stajerin önemini ama geç kalmış oluyorlar.

Bazı büyük ve kurumsal firmalar bir çok okuldan stajer alıyor ve bunun sektörün geleceği için bir adım olarak gördüklerini söyleyerek reklamlarını yapıyorlar. Stajerler iş basvurusu yapıp staj yerde kalmak istediğinde ise tecrüben yok, yabancı dilin çok az, veya 4 yıllık üniversite mezunu olmasın diyerek başlarından savıyorlar. Bu firmalara tabiî ki stajdan iş başı yapan öğrencilerde var ama onların sayısı %8 geçmez.  Bir yılda 100 stajer al, kullan ayak işleri yaptır, maaş verme, sonra işe almamak için bin dereden su getir.

Eğer 2023-2035 hedeflerine ulaşmak için lojistiğe ne kadar çok ihtiyacımız varsa sektöründe staj dan yetişecek ve bizleri daha ileriye götürecek öğrencilere ihtiyacımız var.
Onları yalnız bırakmayalım ve taşın altına elimizi bizde koyalım.

Biz yetiştirdiğimiz zaman fidanlar orman olur. Bir fidan bile dikmezsek toprağa o zaman nasıl bekleriz ormanların gölgesinde dinlenmeyi.

Sabri Ergenecoşar/Lojiport