Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Karayolu / UDH BAKANLIĞI E-SİSTEMİNDE YENİLİK

UDH BAKANLIĞI E-SİSTEMİNDE YENİLİK

UDH BAKANLIĞI E-SİSTEMİNDE YENİLİK26.08.2013
Ulaştırma Bakanlığı e-devlet üzerinden firmalara bir kolaylık daha sağlıyor. Karayolu karnelerinin firmalarca e-devlet üzerinden istatistikî veriler şeklinde sisteme kaydedileceği bilgisi firmaları uzun prosedürlerden kurtarıyor.

Ulaştırma Bakanlığı’nın yayınladığı bilgilendirme şu şekildedir:

"UBAK İzin Belgesi eki Karayolu Karnesi kullanım sayfalarının Bakanlığımıza gönderilmesi işlemlerindeki bürokrasiyi azaltmak ve firmalara gerekli kolaylıkları sağlamak amacıyla, 01.09.2013 tarihinden itibaren kullanılmış UBAK Karayolu Karneleri kullanım sayfaları Bakanlığımıza gönderilmeyecek olup, bu karnelerle ilgili istatistik veriler firma yetkili temsilcilerince doğrudan e-devlet üzerinden sisteme kaydedilecektir.

Firmaların taşıma yaptıkları aya ait kullanım bilgilerini en geç takip eden ayın sonuna kadar sisteme girmeleri gerekmekte olup, sisteme girilmemesi durumunda, firmalar bir önceki ay için işlem yapamayacak ve bu durumda UBAK Dağıtım Esasları Yönergesinin 10 uncu maddesinin (d) bendinin 4 üncü fıkrası gereğince ceza işlemi uygulanacaktır. Ayrıca firmalarca taşıma yapılmamış olsa dahi e-devlet üzerinden “seferim yoktur” seçeneği seçilerek gerekli bildirimin yapılması önem arz etmekte olup, bu bildirimin yapılmaması halinde de yine UBAK Dağıtım Esasları Yönergesinin 10 uncu maddesinin (d) bendinin 4 üncü fıkrası gereğince ceza işlemi uygulanacaktır. "

Kaynak:Ulaşım Online
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr