Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / LOJİSTİK SEKTÖRÜ YENİ TEKNOLOJİLERİ SORGULUYOR

LOJİSTİK SEKTÖRÜ YENİ TEKNOLOJİLERİ SORGULUYOR

LOJİSTİK SEKTÖRÜ YENİ TEKNOLOJİLERİ SORGULUYOR12.08.2013
Intermec tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, dünyadaki nakliye ve lojistik firmaları, mobil iş güçlerini yeni teknoloji ile donattıkları takdirde yükleme süresini %30, teslimat süresini ise %29 kısaltacağını düşünüyor.

Bu kazanımlar operasyonel verimlilik seviyelerini artırmakta ve müşteri taleplerini karşılamakta hayati önem taşıyor. Intermec araştırmasına katılan nakliye sektörü yöneticilerinin yüzde 92’si aynı gün teslimat konusunda önemli sorunlarla karşılaşıyor. Intermec’in altı ülkede nakliye ve lojistik firmalarının yöneticileri ile yürüttüğü bu araştırma ile ilgili konuşan Intermec Nakliye ve Lojistik Endüstri Pazarlama Direktörü Jeff Sibio “Mevcut süreçleri gözden geçirmek için zamana yatırım yapmak zorlu bir iş gibi görülebilir, fakat faydalarını düşündüğümüzde bunun sıkıntıya değeceğini görüyoruz” diyor. Araştırma, ABD’deki kuruluşların %38’inin operasyonel verimliliği işleri için en büyük stratejik önemde gördüklerini ortaya koyuyor. Birleşik Krallık, ABD, Almanya, Fransa, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki kuruluşların %77’si ise müşterilerinin aynı gün teslimat talepleri olduğunu; % 92’si de bu yeni beklentilerin ciddi zorluklar yarattığını söylüyor.

Yöneticilerin çoğu yükleme ve teslimat alanlarında ana süreçleri otomatikleştirerek ve sürücüler için GPS, mobil ve geniş bant iletişim gibi yeni teknolojileri sistemlerini ekleyerek müşteri taleplerini en iyi şekilde karşılayabileceklerini düşünüyorlar. Şirketler, bu teknolojiler kullanıldığında sürenin yükleme için 2,68, teslimat için ise 2,41 dakika azalacağını ve hareketli çalışanın verimliliğine önemli bir artış sağlayacağını öngörüyorlar.

Araştırmaya katılan yöneticiler geniş bant mobil iletişim (%60), entegre araç telematikleri (%44) ve RFID (%38) çözümlerinin kurumlarına en umut verici yatırım getirisi sağlayacağına inanıyorlar. Yeni teknolojiden elde edilen verim ofis çalışanları için de etkili olabilir. Katılımcılar, sipariş durumu bilgisi için müşterilerden günde 6677 telefon çağrısı aldıklarını belirtiyorlar.

Aynı firmalar, konum bazlı ve mobil teknolojiler tarafından devreye sokulan bir süreç olan proaktif nakliye güncellemeleri sağlayarak, bu çağrıların %24’ünü hemen kesebileceklerini düşünüyorlar.  Bu bir iş gününde1,602 çağrı anlamına geliyor, kazanılan zaman daha fazla müşteriye daha iyi hizmet edebilmek için kullanılabilir.

Yeniden yapılandırma ihtiyacı

Şirketlerin %44’ü operasyonel verimlilik seviyelerini iyileştirmenin en etkili yolunun süreçleri yeniden yapılandırmaktan geçtiğini düşünüyor. Nakliye ve lojistik yöneticileri süreç yeniden yapılandırma çalışmasının verimliliği ’ün üzerinde artıracağını tahmin ediyorlar.  Buna rağmen, katılımcıların üçte birinden fazlası (%39) geçtiğimiz yıl süreç yeniden yapılandırmalarını tamamlamakta başarısız oldu. Bunlardan %72’si en az iki yıldır mevcut süreçlerinin değerlendirmesini yapmadı. Sibio, “Endüstrideki müşteri beklentileri hareketli çalışanları sıkışık teslim tarihlerini karşılamakta zora sokacak şekilde her geçen gün artıyor. Araştırmamız teknoloji kullanımının yalnızca çalışanlar için çağrı ve yükleme sürelerini düşürmekle kalmayıp, müşterilere de daha az arama yapma imkânı sunuyor,” dedi.

Araştırma hakkında

Araştırma, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda’da 500’ün üstünde çalışanı olan kurumların nakliye ve lojistik yöneticilerini örneklemektedir. Araştırma Intermec tarafından düzenlenmiş, Nisan 2013’te VansonBourne araştırma şirketi tarafından yürütülmüştür.

Kaynak:Lojistik Hattı
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr