Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gümrük / KAPIKULE GÜMRÜK KAPISINDA “BARKOT” UYGULAMASI BAŞLADI

KAPIKULE GÜMRÜK KAPISINDA “BARKOT” UYGULAMASI BAŞLADI

KAPIKULE GÜMRÜK KAPISINDA “BARKOT” UYGULAMASI BAŞLADI24.07.2013
Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Kapıkule Sınır Kapısı'nda barkot sistemine geçildi. Barkot sistemi ile artık muayenede pasaport üzerinde işlem yapılmayacak, çıkışta ise vatandaş doğrudan barkot okutarak çıkış yapabilecek.

Yeni uygulamaya ilişkin konuşan Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın, ”Dünyanın ikinci büyük sınır kapısı olan Kapıkule'de barkot sistemi ile artık muayenede pasaport üzerinde işlem yapmayacağız. Çıkışta da pasaportu vatandaştan istemeyeceğiz. Doğrudan barkodu okutarak uygulamaya başladık. Bulgar kapıdan Edirne kapı dediğimiz yere kadar hiçbir şey olmasa bile bayağı bir mesafe var. Bu geçişte pasaport ve araç geçiş işlemleri uygulanıyor. Sistem kaydı ve bagaj muayenesini de yapıyoruz. Bir aracın bu saydığım işlemlerle beraber geçişini 43 dakikaya indirdik. Bu geçiş süresini barkot sistemiyle elde ettik" diye konuştu.

Yeni barkot sistemi uygulaması, Trakya Üniversitesi (TÜ) ile Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü işbirliğinde ve sıfır maliyetle elde edildi.

Yeni sistemle ilgili bir bilgilendirme toplantısı yapan Bölge Müdürü Yalçın, Kapıkule Sınır Kapısı’nda gurbetçilerin zaman kayıplarını en aza indirmek için kurulan barkot sisteminin başlamasıyla geçiş için kullanılan 5 nokta 2 noktaya düştüğünü ifade etti. Türkiye gümrüklerinde ilk defa yapılan bu uygulama ile muayenesi tamamlanan araçlara barkod yapıştırılacağını saha çıkışında da bu barkod bir saniyede okutularak saha çıkışı sağlanacağın söyledi. Bölge Müdürü Yalçın, bu uygulama ile birlikte, önceki uygulamalara göre yolcu giriş işlemlerinde %25 zaman tasarrufu sağlandığını söyledi.

Kaynak:T.C.Gümrük ve Ticaret Bakanlığı
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr