Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Karayolu / TIR EPD SİSTEMİ İHRACAT TAŞIMALARINI DA KAPSAYACAK ŞEKİLDE YENİLENDİ

TIR EPD SİSTEMİ İHRACAT TAŞIMALARINI DA KAPSAYACAK ŞEKİLDE YENİLENDİ

TIR EPD SİSTEMİ İHRACAT TAŞIMALARINI DA KAPSAYACAK ŞEKİLDE YENİLENDİ17.07.2013
TIR EPD Sisteminin ihracat taşımalarını da kapsayacak şekilde çalışabilmesi için gerekli hazırlıklar tamamlandı.

Bilindiği üzere, 2 Nisan 2012 tarihi itibariyle TIR karnesi kapsamında taşınmakta olan ve Türkiye’ye ithal etmek amacıyla getirilen eşyalar ile Türkiye üzerinden transit geçecek eşyalar için Türk Gümrüklerine elektronik ön bildirim yapılması imkânı sağlanmıştı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, 5 Haziran 2013 tarihi itibariyle TIR EPD Sisteminin ihracat taşımalarını da kapsayacak şekilde çalışabilmesi için gerekli hazırlıklar tamamlandı. TIR EPD Sistemi kullanılarak gerçekleştirilecek ön beyanlar sayesinde taşıma işlemine ilişkin bilgiler Gümrük ve Ticaret Bakanlığı elektronik sistemine önceden ulaşmış olacağından, işlemler sırasında manuel veri girişi yapılması yerine bu bilgilerin çağırılması için TIR karnesi numarasının sisteme girilmesi yeterli olacak. Bu sayede TIR EPD sistemini kullanacak nakliyecilerin giriş gümrük idarelerindeki işlem süreleri kısalacağından söz konusu uygulamanın kullanılması teşvik ediliyor.

TIR EPD uygulamasının yeni versiyonuna, https://tirepd.iru.org/login adresinden ulaşılabilmekte ve eski sistemde kullanılan kullanıcı adı ve şifreleri yeni arayüzde de kullanılabilmekte.

Kaynak:TOBB
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr