Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Ekonomi / İş Dünyası / İHRACATTA YENİ YOL HARİTASI HAZIRLIYORUZ

İHRACATTA YENİ YOL HARİTASI HAZIRLIYORUZ

İHRACATTA YENİ YOL HARİTASI HAZIRLIYORUZ20.06.2013
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, uygulamaya koyacakları bazı çalışmalarla ihracatı artırmak istediklerini belirterek, "Yeni bir yol haritası hazırlıyoruz. Sivil toplum kuruluşları ile görüştükten ve sonuçlarını aldıktan sonra önümüzdeki günlerde bunları sizlerle paylaşacağız" açıklamasında bulundu.

Çağlayan, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu(TUSKON), Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) desteğiyle inşaat, inşaat malzemeleri, mobilya ve ilgili makinelere yönelik "Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü 2013" programının açılışında konuştu. Dünya ticaretinin biraz daha daralmasından dolayı bu yıl Türkiye'nin ihracatındaki artışın, geçen yılki kadar olmayacağını belirten Çağlayan, "Bundan dolayı geçmişte yaptığımız gibi kaderimize razı olup yerimizde oturmayacağız. Türkiye dünyada 241 gümrük bölgesine mal gönderen bir ülke. Göndermediğimiz 2 ülkeye debu sene ihracat yaparak dünyada Türk malının girmediği hiçbir gümrük bölgesi veya ülke bırakmamaya kararlıyız" dedi.

Yeni nesil destek sistemi üzerinde çalışıyoruz

Ekonomi Bakanlığı olarak yeni uygulamaya koyacakları bazı çalışmalarla ihracatı artırmayı planladıklarını açıklayan Bakan Çağlayan, "Yeni bir yol haritası hazırlıyoruz. Sivil toplum kuruluşları ile görüştükten ve sonuçlarını aldıktan sonra önümüzdeki günlerde bunları sizlerle paylaşacağız. Hedef ve öncelikli ülkelerin sayılarının yeniden değiştirildiği, yeni nesil destek sistemi ile önemli konular üzerinde çalışıyoruz" dedi.

Kaynak:Aktüel Deniz
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr