Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / GEMPORT, YERALTI MADENLERİNİ DEPOLAYACAK

GEMPORT, YERALTI MADENLERİNİ DEPOLAYACAK

 GEMPORT, YERALTI MADENLERİNİ DEPOLAYACAK11.06.2013
Kömür, demir gibi maden taşımalarında kullanılan capesize gemilerin yanaşabileceği bir liman haline gelecek olan Gemport, depolama yatırımlarını sürdürüyor.

Yapacağı liman yatırımıyla toplamda 2 bin 300 metrelik bir rıhtım uzunluğuna ulaşarak genelde kömür, demir gibi maden taşımalarında kullanılan capesize gemilerin yanaşabileceği bir liman haline gelecek olan Gemport, depolama yatırımlarını da hız kesmeden sürdürüyor. Marmara Bölgesi’nin en büyük limanı haline gelmeyi planlayan Gemport, özellikle yer altı kaynaklarının ithalat ve ihracatına yönelik yatırıma başladı.

Türkiye’nin ilk özel sektör limanı olan ve geçtiğimiz aralık ayında Yıldırım Holding bünyesine dahil olan Gemport, Bursa başta olmak üzere birçok sanayi bölgesinin ithalat ve ihracatında ana denizyolu kapısı görevi görüyor. Asıl ticari faaliyeti konteyner taşımacılığı olan Gemport, her türlü araç ithalatı ile oto yedek parçaları, çelik rulo, demir ve sac ürünleri, kağıt, selüloz, tekstil ham madde ve ürünleri, soğutulmuş veya dondurulmuş her türlü gıda ürünleri, makine parçaları, tomruk, kereste, maden ve mineraller gibi muhtelif ithalat ve ihracat yüklerine de hizmet veriyor. Otomotivden tekstile kadar pek çok farklı sektörün faaliyet gösterdiği Marmara Bölgesi'nde, müşterilerin ihtiyaçlarına hızlı yanıt verebilmek için gümrüklü alanlarını artıran Gemport, bugün 300 bin metrekaresi gümrüklü olmak üzere toplam 700 bin metrekarelik alanda faaliyet gösteriyor. Liman yatırımının yanı sıra depolama alanlarıyla ilgili de yatırıma gittiklerini belirten Yıldırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yıldırım, Bursa ve çevresinde çıkan krom madeni, çinko, kurşun gibi yer altı kaynaklarının ihracatına yönelik de 10 bin metrekarelik bir kapalı alan inşa ettiklerini bildirdi. Yıldırım, “Madencilerin sadece bu bölgede senede 300 bin tona yakın bir ihracatı var. Yer altı madenlerinin depolanmasında çevre tozu konusu önem kazanıyor. Bununla ilgili bir kapalı alan yapıyoruz. Projesine başladık. Konteynerlerin otomatik olarak kapalı şekilde yüklenmesiyle ilgili bir sistem kurulacak. Gelen dökme yük toz dışarı çıkmadan yüklenecek” dedi.

700 milyon TEU elleçleme hedefliyor

Bursa’dan yapılan otomotiv ihracat ve ithalatının yüzde 60’dan fazlasını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Yıldırım, limanda yer alan 8 katlı otopark alanında anlık 6 bin 500 araç stoklanabildiğini anlattı. Geçen yıl Gemport’ta 400 bin TEU konteyner, 250 bin araç elleçlemesi yapıldığını vurgulayan Mehmet Yıldırım, hedeflerinin 2 yılda 700 bin teu konteyner elleçleme rakamına çıkmak olduğunu ifade ederek, iskele yatırımları da tamamlandığında 2,5 milyon teu kapasiteye ulaşacaklarını dile getirdi. Limanda yapmayı planladıkları yatırımlar ile ilgili de bilgi veren Yıldırım, rıhtım uzunluğunu Gemlik Gübre limanıyla birleştireceklerini ve toplamda 2 bin 300 metrelik bir rıhtım uzunluğuna ulaşacaklarını kaydetti. Mehmet Yıldırım, böylece 200 bin dwt’a kadar taşıma kapasitesi olan ve genelde kömür, demir gibi maden taşımalarında kullanılan capesize gemilerin de yanaşabileceği Marmara Bölgesi’nin en büyük limanı haline geleceklerini aktardı. Gemport’ta rıhtım yatırımını destekleyici nitelikte 80 milyon dolarlık vinç yatırımına da başladıkları bilgisini veren Mehmet Yıldırım, ayrıca 30 milyon dolara yakın da RTG yatırımı yaptıklarını söyledi.

Kaynak:Deniz Haber
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr