Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / OECD: TÜRKİYE GÜMRÜKLERİ DERECE ATLADI

OECD: TÜRKİYE GÜMRÜKLERİ DERECE ATLADI

 OECD: TÜRKİYE GÜMRÜKLERİ DERECE ATLADI22.05.2013
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) "Ticaretin Kolaylaştırılması Göstergeleri" raporunda, bugüne kadar çoğunlukla "yükselen ekonomiler", "yükselen piyasalar", "gelişmekte olan ülkeler" gibi terimlerle anılan Türkiye'yi "gelişmiş ülkeler" ile birlikte değerlendirdi.

OECD'nin hükümetlere ithalat ve ihracatta gümrük işlemlerini iyileştirmeleri, ticari maliyetleri azaltmaları, ticareti artırmak ve uluslararası ticaretten daha büyük yarar elde etmeleri için yol gösterme amaçlı hazırladığı "Ticaretin Kolaylaştırılması Göstergeleri (Trade Facilitation Indicators)" açıklandı.

Türkiye dört sınır ticareti kriterinde OECD ortalaması üzerinde performans gösterdi. Türkiye sınır ticareti ve gümrük işlemlerinin kolaylaştırılmasında "Ticaret camiasının katılımı, gümrük işlemlerinde özelge uygulaması, başvuru prosedürü ve ücret ve masraflar" kategorilerinde OECD ortalamasından daha iyi durumda bulunuyor.

Türkiye Gelişmiş Ülkeler Arasında Ele Alındı

Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde "OECD'nin, Türkiye'nin de dahil olduğu gelişmiş ülkeler grubu için niceliksel analizleri, ticaret akışları ve ticarette maliyeti en çok etkileyen alanların şunlar olduğunu gösterdi: Bilgi elde edebilme, gümrükte özelge uygulaması (advance rulings), ücret ve masraflar, otomasyon ve prosedürlerin kolaylaştırılması" ifadesi kullanıldı. Bugüne değin daha çok "yükselen ekonomiler", "yükselen piyasalar", "gelişmekte olan ülkeler" gibi terimlerle anılan G-20 (Group of 20) üyesi Türkiye, bu kez "gelişmiş ülkeler (developed countries)" ile birlikte değerlendirilmiş oldu.

11 Kriterde İnceleniyor

OECD ülkelerin "sınır ticaret işlemlerini", daha iyi performans göstermeleri için şu göstergeler açısından inceledi: Ticaret camiasının katılımı, gümrükte özelge, başvuru prosedürleri, ücret ve masraflar, formaliteler - belgeler, formaliteler - otomasyon, formaliteler- prosedürler, sınır kuruluşu işbirliği-iç, sınır kuruluşu işbirliği-dış, yönetişim ve tarafsızlık, bilgi elde edebilme.

Türkiye'nin sınır ve gümrükte "ticaretin kolaylaştırılması" performansı değerlendirilirken, uluslararası ticarette "Ticaret camiasının katılımı, gümrük işlemlerinde özelge uygulaması, başvuru prosedürleri, ücret ve masraflar" kriterlerinde OECD ortalamasından daha iyi olduğu belirtildi.

Türkiye uluslararası ticarette sınır-gümrük işlemleri kolaylaştırma kriterleri açısından "yönetişim ve tarafsızlık", "formaliteler - prosedürler" alanlarında ise OECD ortalamasına denk performans gösterdi.

"Formaliteler - belgeler, formaliteler-otomasyon, sınır kuruluşu işbirliği (iç-dış), bilgi elde edebilme" alanlarında ise OECD ortalamasının altında sonuçlar alındı.

"Türkiye Ticaret Hacmini ve Ticaret Maliyetlerini İyileştirebilir"

OECD raporunda, yapılacak yeni değişiklikler ve düzenlemelerle, ticaret akışındaki artış ve maliyetlerin azaltılması potansiyeli göz önüne alındığında, sürekli iyileştirmeler sayesinde ticaret hacminin artacağı ve ticaret maliyetlerinin azaldığını öngörülüyor.

Kaynak:Gümrük ve Ticaret Bakanlığı
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr