Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Ekonomi / İş Dünyası / ÇAĞRI HAKSÖZ DÜNYA DEVLERİNE “YENİ İPEK YOLU”NU ANLATTI

ÇAĞRI HAKSÖZ DÜNYA DEVLERİNE “YENİ İPEK YOLU”NU ANLATTI

ÇAĞRI HAKSÖZ DÜNYA DEVLERİNE “YENİ İPEK YOLU”NU ANLATTI07.05.2013

Dünya Ekonomik Forumu’na Türkiye’den davet alan tek akademisyen Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Çağrı Haksöz dünya devlerine “Yeni İpek Yolu”nu anlattı.


Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Çağrı Haksöz, “Yeni İpek Yolu” üzerine çalışmaları vesilesiyle Dünya Ekonomik Forumu’nun Bakü’deki toplantısına davet edildi. Haksöz tüm dünyadan tedarik zinciri alanında davet alan iki akademisyenden biri, Türkiye’den davet alan tek akademisyen...

Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Çağrı Haksöz, 7-8 Nisan 2013 tarihlerinde Dünya Ekonomik Forumu tarafından, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen “Güney Kafkasya ve Orta Asya'nın Geleceği İçin Stratejik Diyalog” başlıklı toplantısına tedarik zinciri yönetimi alanında tüm dünyadan seçilen iki akademisyenden biri, Türkiye’den davet alan tek akademisyen oldu.

Çağrı Haksöz; “Ticaret ve Tedarik Zincirleri”, “Uzun Vadeli Finansal Yatırımlar”, “Doğal Kaynaklar” ve “Girişimcilik ve İnsan Sermayesi” olmak üzere dört başlıktan oluşan toplantıya tedarik zinciri konusundaki tek uzman akademisyen olarak davet edildi. Çağrı Haksöz, moderatörlüğünü Kühne Lojistik Üniversitesi Dekanı Alan McKinnon’ın üstlendiği “Ticaret ve Tedarik Zincirleri” başlıklı oturumda bir konuşma da yaptı.

Yeni İpek Yolu kavramı üzerine konuşan Haksöz, hızla küçülen ve hızlanan dünyamızda, arz ve talebin en etkin şekilde birbiriyle buluşmasında Tarihi İpek Yolu’ndan akıllı dersler alınması gerektiğinden bahsettikten sonra, “Hız-Esneklik-Çeviklik-Sağlamlık” kavramları çerçevesinde Yeni İpek Yolu Stratejileri üzerinde durdu.

Toplantı sonrası bir değerlendime yapan Çağrı Haksöz “Yeni İpek Yolu doğu-batı, güney-kuzey eksenlerinde ‘tasarım, üretim, ulaşım, taşıma, depolama, tüketim ve geri dönüşüm’ süreçlerini birbirine bağlayan rotalardan oluşan, yaşayan ve evrilen yoğun bir ağ (network) olarak düşünülmeli. Bu rotaların karşılıklı etkileşimi ve beraber işlemesi küresel tedarik zincirlerine esneklik ve direnç (sağlamlık) sağlar. İnsanların, fikirlerin, yeniliklerin, ürün ve hizmetlerin hareketini Yeni İpek Yolu’nda bir maestro gibi orkestre edebilme yetisine sahip olan kurumlar, bugünün ve geleceğin liderleri olacaklar” dedi.

Çağrı Haksöz’ün davet edilmesinde, dünyada İpek Yolu ve Tedarik Zinciri Yönetimi üzerine yazılmış tek kitap olan “Managing Supply Chains on the Silk Road: Strategy, Performance, and Risk”in fikir lideri ve baş editörü olması etkili oldu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in evsahipliğinde düzenlenen toplantıya, Azerbaycan, Türkiye, Kırgızistan, Kazakistan, Rusya, Tajikistan, Ukrayna, Çin, Hindistan, Pakistan, Avrupa ve ABD’den siyaset, iş dünyası ve düşünce liderleri katıldı.

Kaynak:Lojistik Haber
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr