Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ALMANYADA TÜRK LOJİSTİĞİ KONUŞULDU

ALMANYADA TÜRK LOJİSTİĞİ KONUŞULDU

ALMANYADA TÜRK LOJİSTİĞİ KONUŞULDU30.04.2013

UTİKAD Başkanı Turgut Erkeskin, Bremen’de düzenlenen “Türkiye Lojistikte Yeni Etkin Nokta mı? konulu toplantıda Türkiye lojistik sektörünü anlattı.


UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin, Türk-Alman Ticaret Ağı ve Almanya Lojistik Birliği (BVL) tarafından Bremen’de düzenlenen “Türkiye Lojistikte Yeni Etkin Nokta mı? konulu toplantıda Bremen Ticaret Odası üyelerine Türk taşımacılık ve lojistik sektörünü anlattı.

BVL İstanbul Bölümü Başkan Başkanı Klaus-Dieter von der Bey ile Bremen Ticaret Odası yöneticilerinin de katıldığı toplantı da Turgut Erkeskin, büyüyen Türkiye ekonomisiyle birlikte taşımacılık ve lojistik servislerin daha fazla önem kazandığını ve artan lojistik taleplerin sektörde uzmanlaşma, değişim ve gelişimi zorunlu hale getirdiğini  söyledi.

Türk lojistik sektörünün dünden bugüne gelişimi hakkında bilgiler veren Erkeskin, Türkiye’nin son 10 yılda sektörün öneminin bilinciyle ulaştırma alanında önemli atılımlar yaptığını belirterek şunları söyledi: “Bir yandan devletin ulaştırma altyapısına yönelik yatırımları diğer yandan özel sektörün yurt içi ve yurt dışında yaptığı büyük ölçekli yatırımlar sektörün  ivmesini sürekli yukarıya taşımaktadır.”

2012 yılında devletin bu alana yaptığı yatırımın toplam yatırımlar içindeki payının yüzde 30’u geçtiğine dikkat çeken UTİKAD Başkanı Turgut Erkeskin, 2023 yılına kadar faaliyete geçmesi planlanan proje ve yatırımlara yönelik aydınlatıcı bilgiler verdi.

Konuşmasında Türkiye’nin liman ve demiryolu işletmeciliği alanında önemli mesafeler kaydettiğine değinen Erkeskin, Türk havacılık sektöründe de büyük gelişmeler olduğunu vurguladı.

Turgut Erkeskin, “Bilindiği gibi İstanbul’da üçüncü bir havalimanı yapımına başlandı. Üçüncü boğaz köprüsü, Marmaray, Kars-Tiflis projesiyle demir yolu projesini de genişletip Asya ile Avrupa arasındaki bağlantıyı Türkiye üzerinden yapmaya gayretimiz var. Deniz taşımacılığında Ro-Ro hatlarımız gelişti. Demir yolu taşımacılığı özel sektöre açıldı. UTİKAD’ın da kurucu ortağı olduğu (BALO) Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonları A.Ş gibi Türkiye’de intermodal taşımacılığın temellerini olgunlaştıracak pek çok ulaştırma projesi bu yıl içinde start alacak.Dolayısıyla çok büyük bir dinamizm içerisindeyiz. Bu da dünyanın büyük ilgisini çekmektedir” şeklinde konuştu.

Türk taşımacılık ve lojistik sektörünü tüm taşıma modları ile temsil eden UTİKAD’ın faaliyet ve hizmetleri hakkında da açıklamalarda bulunan Erkeskin, 12-15 Eylül 2013 tarihinde İstanbul CNR Expo’da yapılacak Transport ve Lojistik Fuarı ile 13-18 Ekim 2014 tarihleri arasında İstanbul’da UTİKAD’ın ikinci kez ev sahipliği yapacağı FIATA Dünya Kongresi hakkında da bilgi verdi.

Toplantı sonunda Erkeskin, oda üyesi sanayici ve işadamlarının Türkiye ve sektöre yönelik sorularını yanıtladı.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr