Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Ekonomi / İş Dünyası / ELEKTRONİK İHRACATI 3 MİLYAR DOLARA ÇIKTI

ELEKTRONİK İHRACATI 3 MİLYAR DOLARA ÇIKTI

ELEKTRONİK İHRACATI 3 MİLYAR DOLARA ÇIKTI15.04.2013

Elektrik-elektronik ihracatı ilk çeyrekte 3 milyar dolara yükseldi.


Elektrik-elektronik ve bilişim sektörünün ihracatı, 2013 yılının ilk çeyreğinde 3 milyar dolara ulaştı.

İstanbul Elektrik-Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği (TET) açıklamasına göre, sektörün ihracatı, 2013 yılının ilk çeyreğinde 2 milyar 962 milyon dolara yükseldi.

TET Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, AB'deki kriz ve ekonomik handikapları alternatif pazar stratejisiyle telafi etme yolunda ilerlediklerini belirterek, Avrupa ekonomisinin halen ekonomik krizin olumsuz etkisinden sıyrılamadığını ve Doğu Avrupa ülkelerinin kıta geneline göre daha hareketli olduğunu kaydetti.

İlk çeyrek ihracat rakamlarının da bu ülkelere ihracatın arttığını net olarak ortaya koyduğunu ifade eden Ebiçlioğlu, ihracat artışının yaşandığı diğer bölgelerin ise Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler olduğu bilgisini verdi.

Ebiçlioğlu şunları kaydetti:

"Avrupa standartlarında üretim kalitemiz ve ürün çeşitliliğimiz ile avantajlı bir konumdayız. Sektör olarak bu avantajı lehimize kullanmak ve ihracatımızı yeni pazarlarla çeşitlendirmek için yoğun çaba harcıyoruz. Bu hedef doğrultusunda dünyanın farklı ülkelerine fuar ve ticari heyet programları düzenliyoruz.

Elektrik-elektronik sektörümüzden firmalarımızı bu yıl Cezayir-Fas'ın ardından Vietnam-Tayland, Avustralya-Yeni Zelanda, Şili-Arjantin, Angola-Kamerun gibi potansiyel pazarlarla buluşturmaya devam edeceğiz. Sektörümüz açısından ikinci çeyrek bu anlamda umut vaad ediyor."

Verilen bilgiye göre, Türkiye ihracatında 5'inci sırada yer alan sektörün ihracatında geçen yılın aynı dönemine göre düşüş olmasına rağmen Doğu Avrupa, Türki Cumhuriyetler ve Ortadoğu'ya yapılan ihracatın arttığı gözlendi.

Ocak - Mart döneminde elektrik-elektronik ve bilişim sektörünün en büyük pazarlarından olan İngiltere, Almanya, İtalya ve İspanya gibi Avrupa ülkelerine olan ihracattaki gerilemeye karşılık Doğu Avrupa ülkeleri, Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetlerde artış olduğu görüldü.

Avrupa pazarındaki daralmayı pazar çeşitliliğiyle telafi etme yolunda ilerleyen elektrik ve elektronik sektörü, İstanbul Elektrik-Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği (TET) öncülüğünde dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen potansiyel pazar araştırmalarına hız verdi.

İhracat portföyünde Avrupa ülkelerinin ağırlığını alternatif pazarlarla dengelemek konusunda başarılı olan sektörün yılın ilk çeyreğinde en çok ihracat artışı gerçekleştirdiği ülkeler, Irak, Suudi Arabistan, Türkmenistan, Azerbaycan-Nahcivan, İsrail, Cezayir, Polonya, Mısır, Macaristan ve Birleşik Arap Emirlikleri olarak sıralandı. Macaristan'a yapılan ihracatın bu dönemde yüzde 119 arttığı, Suudi Arabistan'ın ise yüzde 71'lik artış oranına sahip olduğu dikkati çekti.

Kaynak:Dünya Gazetesi
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr