Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / YERİNDE GÜMRÜKLEME İLE HER TESİS GÜMRÜK HALİNE GELİYOR

YERİNDE GÜMRÜKLEME İLE HER TESİS GÜMRÜK HALİNE GELİYOR

YERİNDE GÜMRÜKLEME İLE HER TESİS GÜMRÜK HALİNE GELİYOR25.03.2013

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, ''Bundan böyle ihracatçımız artık gümrüğe gitmeyecek. Kendi iş yerini, fabrikasını, deposunu gümrük işlemlerinin yapıldığı mekan olarak kullanacak'' dedi.

Yazıcı, Dedeman Otel'de düzenlenen ''Kolay Ticaret Büyük Türkiye'' projesi tanıtım toplantısında, Türkiye'nin, ''ticaretin en kolay ve en güvenli yapıldığı ülke'' olmasını sağlamayı amaçladıklarını belirtti.

Türkiye'de 3 milyonu aşkın ticari işletmenin, 1 trilyon doların üzerinde mal ve hizmet ürettiğini ifade eden Yazıcı, 400 milyar dolara yaklaşan dış ticaretin de gümrük kapılarından gerçekleştirildiğini bildirdi.

Gelişen teknolojinin ve buna bağlı olarak büyüyen ticaretin şartlarını, değişim ve gelişmelere göre yenilediklerini aktaran Yazıcı, ''Ticaretin her alanda daha kolay ve daha güvenli yapılması için yeni enstrümanlar geliştiriyoruz. Sistemlerin işleyişini düzenliyor, varsa aksaklıkları ortadan kaldırıyoruz. Bürokrasiyi azaltacak yeni projeler geliştiriyor ve uyguluyoruz'' diye konuştu.

-Ticaretin kolaylaştırılması-

Yazıcı, 2012 yılının gümrüklerde ve iç ticarette büyük bir yenilenmenin ve değişimin yılı olduğunu, 2013 yılında ise uygulamaya dönüşen çalışmaların sonuçlarının görülmeye başlanacağını aktardı.

Günümüzde ticaretin kolaylaştırılmasının ekonomik kalkınma için hayati önem arz ettiğini ifade eden Yazıcı, ürünlerin piyasaya daha ekonomik, hızlı ve daha güvenli taşınması için işlem maliyetlerini düşürdüklerini söyledi. Bakan Yazıcı, şöyle konuştu:

''Ülkemiz, 2010 yılı Uluslararası Lojistik Performans Endeksi genel sıralamasında 3,22 puanla 39. sırada yer almaktaydı. 2012'de ülkemizin puanı 3,51'e yükselmiş ve ülke olarak lojistik performansımız, Çin'in ardından 27. sıraya çıkmıştır. Uluslararası araştırmalar gösteriyor ki temel gümrük işlemleri, tüm ülke gruplarında birbirine oldukça yakındır. Fiziksel kontroller, hatta farklı kurumlar tarafından aynı sevkıyatın defalarca kontrolü gibi durumlar, ülkeler arasındaki farklılığı oluşturmaktadır. Yine Lojistik Performans Endeksi'nde Türkiye 'Gümrük İşlemlerinin Verimliliği' alanında, 2012'de, 2010'a göre on dört sıra yükselmiş ve 3,16 puanla 155 ülke arasında 32'inci sırada yer almıştır. Hedefimiz uluslararası değerlendirmelerde ülkemizi gümrük işlemleri bakımından çok daha üst sıralara yükseltmektir.'

-''Büyük hayallerimiz büyük hedeflerimiz var''-

Yazıcı, ''Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması'' ile gümrüklerde bekleme süresini daha da azalttıklarını belirtti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak 2023'e giden yolda büyük adımlar attıklarını kaydeden Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Zihinlerdeki kalıpları kırıyor, olaylara farklı yönlerden yaklaşıyoruz. Yaptığımız iş ve sorumluluk alanlarımızla ilgili büyük hayallerimiz, büyük hedeflerimiz var. İhracatçımızın gümrük işlemlerini kendi tesisinde yaptığı bir Türkiye, firmalarımızın mallarını tırlara yükleyip, gümrüklere uğramadan doğrudan sınırı aşarak yurt dışındaki müşterilerine ulaştırabildiği bir Türkiye, gümrüklerde tır kuyruklarının olmadığı, işlemlerin bürokrasiye takılıp yavaşlamadığı bir Türkiye hedefliyoruz.''

''Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması'' hakkında bilgi veren Yazıcı, ''Yetkilendirilmiş yükümlü; kurallara uyan, kayıtları düzenli ve izlenebilir olan, kendi öz denetimini yapabilen, mali yeterliliğe ve yeterli güvenlik standartlarına sahip firmalar ile gümrük idaresi arasında stratejik bir işbirliği girişimidir. Bu statü, güvenilirliğin devlet tarafından onaylanmasıdır. Biz firmalardan kurallara uymalarını, şeffaf olmalarını ve kendi kendilerini kontrol altında tutmalarını istiyoruz. Karşılığında onlara güven duyuyor, işlemlerini hızlı ve kolay yapmalarını sağlıyoruz'' diye konuştu.

Yazıcı, dış ticaret erbabının gümrüklerde işlemlerini kolaylaştıracak ve işlem sürelerini kısaltacak, maliyetleri düşürecek yeni bir uygulamayı başlatmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

-''Yerinde gümrükleme''-

Yazıcı, ''Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması''nın getirdiği en büyük yeniliklerden birisinin de ''yerinde gümrükleme'' olduğunu, bu çalışmayla her tesisi bir ''gümrük'' haline getireceklerini belirtti.

Söz konusu uygulamanın Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde yaygın olarak kullanıldığını dile getiren Yazıcı, şöyle devam etti:

''Almanya, Hollanda, Fransa gibi ülkelerde gümrük işlemlerinin yüzde 70'inden fazlası, yerinde gümrükleme uygulaması çerçevesinde yapılmaktadır. Uygulamayı öncelikli olarak ihracat işlemleriyle başlatıyoruz. İthalatta yerinde gümrükleme uygulamasını da bu yıl sonunda başlatacağız. Bundan böyle ihracatçımız artık gümrüğe gitmeyecek. Kendi iş yerini, fabrikasını, deposunu gümrük işlemlerinin yapıldığı mekan olarak kullanacak. Eşyasını doğrudan müşterilerine gönderecek.''

Yazıcı, nereden, hangi aracın veya eşyanın ne kadar zamanda geçtiğini bildiklerini, bir yandan rüşveti, yolsuzluğu, kaçakçılığı önlemek için çalıştıklarını, bir yandan da ticaret erbabının iş ve işlemlerini hızlandırdıklarını kaydetti.

Yazıcı, rekabet gücü daha yüksek, daha iyiyi daha ucuza ve hızlı şekilde teslim edebilen ihracatçıların, Türkiye ekonomisini 2023'e taşıyan lokomotifler olacaklarını aktardı.

''Ortak transit'' uygulamasına da değinen Yazıcı, ''Bu çalışmaya 1 Aralık 2012'de başladık. 'Ortak transit' AB'ye tam üye olmadan, taşımacılık sektörü açısından AB üyesi bir ülke gibi işlem yapabilecek konuma geldiğimiz tek enstrümandır'' dedi.

Yazıcı'nın konuşmasının ardından projeye destek veren oda temsilcileri ve ülke ekonomisine katkıda bulunan firma temsilcilerine plaket verildi.

Kaynak:T.C.Gümrük ve Ticaret Bakanlığı
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr