Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / İKİNCİ İPEKYOLU İZMİRDEN BAŞLAYACAK

İKİNCİ İPEKYOLU İZMİRDEN BAŞLAYACAK

İKİNCİ İPEKYOLU İZMİRDEN BAŞLAYACAK18.03.2013

Tamamlandığında dünyanın en büyük 10 limanı arasında olacak Kuzey Ege Limanı'nın mendirek inşaatı yüzde 78 oranında tamamlandı.

Türkiye'yi deniz taşımacılığında iddialı hale getirecek Kuzey Ege Limanı projesinde ilk etap olan mendirek inşaatında tamamlanma oranı yüzde 78'e ulaştı. Yıl sonunda tamamlanması beklenen ilk etabın ardından yap-işlet-devret modeliyle 2 kilometrelik rıhtımın yapımına başlanacak. Limana ilk geminin 2015'de yanaşması bekleniyor.
 
Karada, denizde ve su altında olmak üzere üç alanda devam eden çalışmalar, takvimin 4 ay önünde ilerliyor. Çalışmalar sonucu toplam bin 700 metre uzunluğunda olacak mendireğin yüzde 78'i tamamlandı.
 
Limana çok yakın konumda bulunan Zeytindağ beldesindeki bir ocaktan her gün çıkarılan 25 bin ton taş dolgu malzemesi, günde 800 kamyon seferiyle inşaat için kurulan geçici limana götürülüyor ve gemilere yükleniyor. Üç gemi, gün boyu sefer yaparak dolgu malzemesiyle mendireğin zemin ıslahını yapıyor. Bugüne kadar yaklaşık 6 milyon ton dolgu malzemesi kullanıldığı, çalışma tamamlanana kadar yaklaşık 1 milyon 250 bin ton malzemenin daha kullanılacağı ifade ediliyor.
 
Yaklaşık bin 220 metresi kazıklar üzerinde yapılan mendireğin deniz dibine çakılan çelik boru şeklindeki kazıkları da şantiye alanı içinde kurulan fabrikada üretiliyor. Her biri 90 metre boyunda ve 177 santimetre çapındaki çelik borular, kılavuz teknelerinin çektiği platformlarla denize taşınıyor ve deniz yüzeyinin 65 metre altına kadar çakılıyor. Bugüne kadar 85 bin metrelik 495 çelik borunun deniz dibine çakıldığı, inşaat kapsamında toplam bin 35 çelik borunun kullanılması planlanıyor. Çalışmaların su altı bölümünde ise dalgıçlar, çelik kazıkların deniz suyunun oluşturacağı korozyona karşı dayanıklı hale getirilmesi için işlemler yürütüyor.
 
İkinci etabın ihale çalışmaları devam ediyor
 
Çalışmalarla ilgili bilgi veren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 3. Bölge Müdürü Ömer Tekin, Mayıs 2011'de yer teslimi yapılan mendirek inşaatında çalışmaların hızla devam ettiğini, mendireğin bu yılın aralık ayında tamamlanmasının planlandığını söyledi.
 
Toplam 400 işçinin çalıştığı projenin dünyanın önemli liman yatırımlarından birisi olduğuna dikkati çeken Tekin, mendirek tamamlandıktan sonra rıhtım ve liman bölümü için yap-işlet-devret yöntemiyle ihale açılacağını kaydetti.
 
Tekin, "11. ay itibarıyla mendireğin biteceğini düşünüyoruz. Projenin ikinci etabı için Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü ihale çalışmalarını sürdürüyor. İkinci altı ay içinde ihale edilmesi durumunda teknik şartnamelere bağlı olarak liman yatırımının başlamasını bekliyoruz. Öyle tahmin ediyoruz ki 2015'de bu limana ilk gemi yanaşmış olur" dedi.

6 gemi aynı anda yanaşabilecek
 
Limanla ilgili teknik şartnamenin hazırlığının sürdüğünü, bu nedenle liman kapasitesi ile ilgili net bilgilerin henüz belli olmadığını anlatan Tekin, tamamlandığında 12 milyon TEU konteyner elleçleme kapasitesine sahip olması beklenen limanın ilk etapta 4 milyon TEU'luk bölümünün hizmete açılacağını ifade etti.
 
Dünyanın en büyük 10 limanından biri haline gelecek liman için 2 bin metrelik rıhtım düşünüldüğünü, buna göre limana 300 metre boyunda 6 geminin aynı anda yanaşabileceği belirten Tekin, bu rıhtımın gerisinde 3 milyon metrekarelik bir liman sahası planlandığını dile getirdi.
 
Ülke genelinde yapılan konteyner taşımacılığının yaklaşık yarısının Kuzey Ege Limanı'nda elleçleneceğine işaret eden Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:
"İzmir, geçmişte dünyaca tanınan bir ticaret merkeziydi. Zaman içinde çeşitli nedenlerle bu niteliğini kaybetti. Alsancak Limanı, hem kapasitesinin dolmak üzere olması hem de derinlik sorunu nedeniyle büyük gemileri karşılayamıyor. Kuzey Ege Limanı projesi, İzmir'i yeniden küresel bir ticaret merkezi haline getirecek. İkinci İpekyolu'nu buradan başlatmış olacağız. Bu liman, Asya ile Avrupa arasında çok önemli bir deniz geçiş noktası olacak. Yunanistan'ın Pire Limanı'nın kapasitesini de aşmış olacağız. Anadolu'ya gelen yükler önce Pire Limanı'na yanaşıyor burada küçük gemilere dağıtılıyordu. Kuzey Ege Limanı sayesinde artık tüm gemiler doğrudan Çandarlı'ya yanaşabilecek."
 
Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Geza Dologh ise Kuzey Ege Limanı'nın mendirek inşaatının hızlı ilerlemesinin memnuniyet verici olduğunu ifade etti.
 
Kuzey Ege Limanı'nın ideal bir aktarma merkezi olacağını söyleyen Dologh, liman için yapılacak ihalenin teknik şartnamesinin açıklanmasını beklediklerini, şartnameye ve denizcilik sektörünün durumuna göre ihaleye önemli grupların ilgi göstereceğinin düşünüldüğü ifade etti.

Kaynak:Dünya
 
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr