Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / BORUSAN LOJİSTİKTEN SEKTÖRÜN DİNAMİKLERİNİ DEĞİŞTİRECEK DEV GİRİŞİM

BORUSAN LOJİSTİKTEN SEKTÖRÜN DİNAMİKLERİNİ DEĞİŞTİRECEK DEV GİRİŞİM

BORUSAN LOJİSTİKTEN SEKTÖRÜN DİNAMİKLERİNİ DEĞİŞTİRECEK DEV GİRİŞİM06.03.2013

Borusan Lojistik’in Türkiye'de alanında ilk ve tek olma özelliği taşıyan yeni şirketi ETA (Elektronik Taşımacılık Ağı Taşımacılık ve Tic. A.Ş.) 5 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirilen inovasyon projesi sonucunda kuruldu. ETA, bir yandan kamyoncu esnafını Türkiye’nin en büyük, en etkin ve son teknolojileri kullanan filosu haline getiriyor, diğer yandan küçük ve orta büyüklükteki işletmelere güvenilir, izlenebilir ve uygun fiyatlı nakliye hizmeti sunuyor.

Borusan Lojistik, 5 milyon dolar tutarındaki inovasyon yatırımıyla geliştirdiği elektronik taşımacılık ağı projesini sektörün hizmetine sunuyor. Bu amaçla Borusan Lojistik çatısı altında kurulan ETA şirketi,  sektörde bir ilki gerçekleştirerek KOBİ'lere internet üzerinden, nakliyecilere ise mobil teknolojileri kullanarak büyük avantajlar getiriyor. Sistem sayesinde, KOBİ'lere yüklerini taşıyacak güvenilir, sigortalı, maliyet avantajı yaratan, 7x24izlenebilen nakliye hizmeti sağlanırken, kamyoncu esnafına iş sürekliliği, maliyet avantajı ve verimlilik kazandırılıyor.


Lojistik sektöründe yeni bir dönem

Türkiye lojistik sektöründe ETA ile bir devrim yaratıldığını belirten Borusan Holding CEO'su Agah Uğur sistemin ortaya çıkışını ve lojistik sektörü açısından önemini şöyle anlattı:

"ETA Borusan’ın ‘bir adım önde olmak’ vizyonuna paralel olarak yürüttüğü inovasyon çalışmalarının bir sonucu. Balnak satın almamızla Türkiye lojistik sektörünün lideri haline gelen Borusan Lojistik, ETA ile bu liderliğinin sadece rakamlara dayanmadığını, sektöre yeni bir soluk ve vizyon getireceğini de kanıtlamış oluyor.

Lojistik sektörü binlerce şirketin iş yaptığı hayli dağınık ve kurumsallaşmanın en zor sağlanabildiği iş alanlarından birisi. Bu sistem Türkiye’de nakliye yapan bireysel girişimcilerin filosunu bir anda verimli, merkezi olarak kontrol edilebilen, izlenebilen kurumsal bir hizmet sunucusu haline dönüştürüyor. ETA ile yurtiçi kara taşımacılığı alanında bir değişim yaratacağımızı düşünüyoruz. Borusan’ın; sadece lojistik sektöründe değil, faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde inovasyon stratejisi doğrultusunda yeni ürün ve hizmetler geliştirmeye devam ederek Türkiye ekonomisine çok önemli bir katma değer sağlayacağına inanıyorum."

İnovasyona dayanan yeşil iş modeli

Borusan Lojistik Genel Müdürü Kaan Gürgenç ise ETA şirketinin teknolojik sisteminin kullanım kolaylığı ve verimlilik gibi avantajlar sunmasının yanı sıra uygun fiyatlı ve güvenilir olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Lojistik sektöründe bugün Türkiye’de trafiğe kayıtlı yaklaşık 800.000 araç bulunuyor. Araç sahiplikleri genelde bireysel. Sektörde bir sermaye birikiminden söz etmek mümkün değil, teknoloji kullanımı ise son derece kısıtlı. Bu piyasa şartlarının bilinci ile KOBİ'lerimize ve kamyoncu esnafına değer katan, onların ihtiyaçlarını karşılayan yeni şirketimiz ETA'yı kendi deneyimlerimizi temel alarak oluşturduk. Kurduğumuz model, kamyoncu esnafı ile yük sahibini bir araya getiren basit bir buluşma platformu değil, binlerce aracın verimli yönetilerek tüm partilere değer yaratıldığı teknolojik filo yönetim sistemidir. ETA iş modelinin alt yapısını hazırlarken, her biri kendi sektörünün önde gelen oyuncuları olan Garanti Bankası, Turkcell ve Shell ile güçlü iş ortaklıkları kurduk.

Yeni şirketimiz ETA ile Türkiye ekonomisi için de önemli bir adım attığımıza inanıyoruz. Mevcut durumda taşımacılıkta her 4 hareketten birisini katma değer yaratmayan verimsiz hareketler oluşturuyor. 10 numara yağ, sahte ve kaçak akaryakıtta yıllık vergi kaybının 1,5 milyar TL dolayında olduğu belirtiliyor. Olması gerekenden yüksek tonajlı taşımalar nedeniyle karayollarında oluşan hasar da yaklaşık 3,5 milyar TL.

Sektöre getireceği standartlar sayesinde tüm bu olumsuzlukların tersine çevrilebilmesine imkân sağlayacak ETA ile sisteme üye araçlarda yüksüz taşıtların taşıt-km içindeki payı iyileşiyor. Aynı araç adediyle daha fazla taşıma yapılarak; %20 verimlilik artışı sağlanıyor, yaklaşık 10.000 adet daha az ağır vasıta araç kullanılıyor. Bu verimlilik kazanımı, bir başka anlatımla 15 milyon adet ağaca bedel. Bu açıdan bakıldığında kahverengi sektörümüz için yemyeşil bir adım atıyoruz.

Diğer yandan 10 numara yağ, sahte ve kaçak akaryakıtla mücadele açısından kamu yönetimimize önemli bir destek oluşturacak. Olması gerekenden yüksek tonajlı taşımalar nedeniyle karayollarında oluşan hasarı azaltacak. Bunlar da ülke ekonomimiz için çok önemli tasarruflar ve kazanımlar olacak. ETA, Borusan Lojistik'i sektörel liderlik konumunda birileri boyuta taşımasının yanı sıra bağımsız nakliyecilere, KOBİ'lerimize ve Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak."

35 il elektronik taşımacılık ağıyla birbirine bağlanıyor

ETA Yöneticisi İlker Bekbay da faaliyetlerinin ilk aşamada Türkiye sanayisinin belli başlı 35 ilini kapsayacağını belirterek şunları söyledi:

"ETA ile Türkiye taşımacılık sektöründe ilk olarak, mobil teknolojilerle doğru zamanda, doğru yerde kamyoncu esnafına ulaşarak önemli bir maliyet avantajı yaratıyoruz. Kurduğumuz sistem ile her bir kamyoncuya ayda 50 teklif götürmeyi taahhüt ediyoruz. Fiyat, sistemimizde otomatik olarak anlık hesaplanıyor ve teklif müşterilerimize garantili sunuluyor. Sistem yükleme yerine, yükleme zamanında, en yakın olan veya en yakın olacak üyeleri kendisi belirliyor ve yalnız bu üyelere teklif yapılıyor. Fiyatı anlık sunmak ve taahhüt etmek büyük bir veri tabanı ve bunu yorumlayacak algoritma gerektiriyor. Kendimizin yarattığı “goliath” bunu bizim adımıza çok kısa sürede yapıyor.

7 x24 izlenebilir sistemi ile ETA, sigortalı ve güvenli taşımacılık hizmeti sunuyor. ETA'ya üye olan bağımsız kamyoncu esnafı da iş fırsatlarına yine mobil kanallar üzerinden doğru zamanda ve doğru yerde hızla ulaşıp iş sürekliliğine kavuşacaklar. Ayrıca toplu satın alma gücünden faydalanarak maliyetlerini iyileştirecek, araçlarına daha iyi bakmak ve yenilemek imkânına sahip olacaklar."

Kaynak:Lojistik Hattı
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr