Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / AVRUPA BÖLGESEL HAVACILIK EMNİYETİ GRUBU, TÜRKİYENİN BAŞKANLIĞINDA PARİSTE TOPLANDI

AVRUPA BÖLGESEL HAVACILIK EMNİYETİ GRUBU, TÜRKİYENİN BAŞKANLIĞINDA PARİSTE TOPLANDI

AVRUPA BÖLGESEL HAVACILIK EMNİYETİ GRUBU, TÜRKİYENİN BAŞKANLIĞINDA PARİSTE TOPLANDI04.03.2013

Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı(ICAO)  bünyesinde kurulan ve Türkiye'nin Başkan Yardımcılığını yürüttüğü Avrupa-Kuzey Atlantik Bölgesel Havacılık Emniyeti Grubu (RASG)'nun II. Toplantısı, 26-27 Şubat 2013 tarihlerinde Paris'te düzenlendi.


Avrupa-Kuzey Atlantik Bölgesel Havacılık Emniyeti Grubu'na üye 33 ülke 14 sivil toplum kuruluşundan 77 temsilcinin katıldığı Toplantı, ICAO RASG/EUR Başkan Yardımcısı ve Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Haydar YALÇIN başkanlığında gerçekleştirildi.

RASG Başkanı Almanya Sivil Havacılık Genel Müdürün katılamaması nedeniyle Türkiye'nin başkanlık yaptığı toplantıda, pist emniyeti, uçuşta kontrol kaybı, ICAO USAOP Sürekli Gözetim Yaklaşımı, SSP/SMS kapsamında gönüllü ve mecburi raporlama, raporlama sistemleri, raporlanan bilgilerin paylaşım ve güvenliği konuları ele alındı.

Toplantı kapsamında ayrıca Bölgesel Uzman Emniyet Ekipleri kurulması ve Avrupa sivil havacılık emniyetinin mevcut durumu hakkında da değerlendirmelerde ve görüş alışverişinde bulunuldu.

Havacılık sektöründen temsilcilerin de katıldığı toplantıda, THY A.O. Uçuş Emniyet Departmanı'ndan Kaptan Aydın ÖZKAZANÇ tarafından Uçuşta Kontrol Kaybını(LOC-I) etkileyen temel faktörler, otomasyon kavramı, durumsal farkındalık ve ülkemizde Uçuşta Kontrol Kaybının(LOC-I) engellenmesine yönelik uygulamaları içeren bir sunum gerçekleştirildi.

Türk sivil havacılığının son on yılda kaydettiği gelişmelerin RASG EUR/NAT üye ülkeleri ile paylaşıldığı toplantı, SHGM'nin üyesi olduğu diğer uluslar arası sivil havacılık örgütleri içinde yürüttüğü faaliyetlere önemli bir destek sağlamanın yanı sıra Eylül ayında gerçekleştirilmesi planlanan Türkiye'nin ICAO Konsey üyeliği açısından da büyük önem arz etmektedir.

Bilindiği üzere; küresel düzeyde havacılık emniyetinin geliştirilerek, standardizasyonunun sağlanması amacıyla ICAO bünyesinde kurulan RASG Grubu'nun Başkanlığı Almanya tarafından, Başkan Yardımcılıkları ise Türkiye ve Rusya Federasyonu tarafından yürütülmektedir.


Kaynak:SHGM
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr