Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / DOĞU MARMARA TAŞIMACILIK KÜMESİ NİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

DOĞU MARMARA TAŞIMACILIK KÜMESİ NİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

DOĞU MARMARA TAŞIMACILIK KÜMESİ NİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ 28.02.2013

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'nca (MARKA), taşımacılık sektörünün sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayacak mekanizmaları geliştirmek amacıyla sektörün yenilikçilik çerçevesinde yeniden yapılandırılması için kamu kurumları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarını da bünyesinde barındıran "Doğu Marmara Taşımacılık Kümesi"nin açılışı gerçekleşti.

Kocaeli Uluslararası Gençlik Merkezi'nde düzenlenen açılış toplantısında konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz Ticareti Genel Müdürü Barış Tozar, Doğu Marmara Taşımacılık Kümesinin AB'nin 7. çerçeve programının bilgi bölgeleri programı kapsamında finanse edildiğini anlattı.

Bunun, Avrupa'nın 5 farklı bölgesinde bulunan taşımacılık kümelerinin uluslararası alanda rekabet güçlerinin artırılmasını amaçlayan projenin ilk ayağı olduğunu belirten Tozar, 15 trilyon dolarlık hacme sahip olan dünya ticareti içinde deniz ticaretinin 9 trilyon dolar ile yüzde 60'lık seviyeye sahip olduğunu kaydetti.

Tozar, Türkiye'nin uyguladığı ihracata dayalı büyüme modeli kapsamında toplam dış ticaretin yükseldiğine işaret ederek, gelişmelerin, ülkenin dışarıya açılan kapıları olan limanlarda yük ve konteyner elleçlemenin artmasında da görüldüğünü vurguladı.

Limanlarda 2003 yılına göre toplam yük elleçlemesinde 2012 yılı itibariyle yüzde 104, konteyner elleçlemesinde yüzde 189 oranında artış gerçekleştiğini ifade eden Tozar, denizcilik konusundaki gelişmelerin, gemi inşa sektöründe 71'si aktif, 52'si yatırım aşamasında tersane ile faaliyetlerini sürdürdüğünü bildirdi.

Tozar, Türkiye gemi inşasında siparişlere göre adet bazında dünyada 5'incilik seviyesine kadar yükseldiğine vurgu yaparak, "Türkiye'nin dostane yaklaşımı ve son dönemde uyguladığı açılımcı politikalarla değişik sektörlerde büyük fırsatlar yakalamıştır. Ülkemizin ana hedefi, bölgesinde lider bir denizcilik ülkesi olmak ve uluslararası yatırımları ülkemiz denizcilik sektörüne doğru çekmektir. Denizcilik alanında ülkemizdeki liberalizasyon süreci yabancı yatırımlarda da büyük bir katkı sağlamaktadır" diye konuştu.

3 milyar liralık ÖTV desteği
Geçmişte, gemi ve deniz araçlarının kullandığı yakıttan ÖTV alındığını, 1 Ocak 2004 tarihinden itibaren başlayan uygulamayla ÖTV'siz yakıt kullanımına başlandığını hatırlatan Tozar, "ÖTV muafiyeti uygulamasıyla maliyette ciddi azalmalar olmuş ve rekabet gücü elde edilmiştir. ÖTV'siz yakıt uygulamasının başladığı tarihten 2012 yılına kadar, 2 milyon 735 bin metrik ton ÖTV'siz yakıt teslimatı yapılmış ve sektöre 3 milyar liralık ÖTV tahsil edilmeyerek büyük bir katkı sağlanmıştır"şeklinde konuştu.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Çetin Nuhoğlu da kümelemenin sanayiye önemli avantajlar sağlayacağını dile getirerek, taşımacılık sektörünün performansının tüm sektörlerin rekabetçiliğini belirleyecek en önemli yapı olduğunu kaydetti.

Nuhoğlu, bir meslek örgütü ev mesleğin temsilcileri olduklarını ancak çalışmalarının tüm sektörlerin rekabetçiliğini belirleyecek önemli bir yapı olduğunu anlatarak, "Doğu Marmara, bizim de üyelerimizin olduğu, yoğun uluslararası nakliyeciler ile lojistikçilerin bulunduğu bir bölge. Bu bölgenin performansı, bu bölgede geliştirilecek her alan, hem bölgelerimize hem de bölgenin ekonomi dünyasına ciddi katkı sağlayacaktır. Bu sektörde yapacağımız her bir iyileştirme, sektörlerin hem kendini geliştirmesinde hem de rekabetçiliğine ciddi katkı sağlayacaktır"şeklinde konuştu.

Doğu Marmara'nın "anahtar" sektörü: Taşımacılık

MARKA Genel Sekreteri Fatih Akbulut ise taşımacılık sektörünün, MARKA uzmanlarınca yapılan çalışmalar sonucu, Doğu Marmara Bölgesi'nde "anahtar" sektörlerden biri olarak tespit edildiğini söyledi.

Diğer sektörlerin rekabet gücünün korunması ve geliştirilmesinde esas itibariyle bölgenin Türkiye ve dünyaya rekabet gücünün geliştirilmesi ve korunması anlamında katkılar sağlayacağına inandığını dile getiren Akbulut, "Hedefimiz, bölgesel rekabet gücünü artırmaya, taşımacılık sektörünün bir küme mantığıyla hareket ederek en üst düzeyde katkıda bulunmasını sağlamaktır. Bir diğer hedefimiz de bölgemizi, taşımacılık anlamında dünyada tanınan, bilinen bir bölge haline getirmektir" dedi.

Akbulut, bölgede faaliyet gösteren kamu kurumları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarını da bünyesinde barındıran sektörel küme girişiminin, Türkiye'de bir ilk olduğunu kaydetti.


Kaynak:Aktüel Deniz
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr