Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / TÜRK NAKLİYECİLER YURTDIŞINDA MİLYONLARCA EURO CEZA ÖDÜYOR

TÜRK NAKLİYECİLER YURTDIŞINDA MİLYONLARCA EURO CEZA ÖDÜYOR

TÜRK NAKLİYECİLER YURTDIŞINDA MİLYONLARCA EURO CEZA ÖDÜYOR28.01.2013
Türk nakliyeciler Avrupa'da 23 bin Euro'yu bulan yol cezalarına maruz kalıyor. Yılda 100 bin Euro'nun üstünde ceza ödeyen şirketler dahi var. Türkiye'de ise mevzuat eksikliğinden dolayı yabancı araçların aldığı cezalar yok denecek kadar az.

Türk plakalı ağır ticari araçların yurtdışında çok yüksek cezalara maruz kalması Türk nakliye şirketlerinin rekabet gücünü azaltıyor. "Avrupa'daki yüksek para cezaları Türk nakliyecisini öldürüyor" diyen Uluslararası Nakliyeciler Derneği eski Başkanı R. Engin Özmen, "Aracı ceza almayan şirket yoktur ama bunu çoğu deklare etmiyor" ifadesini kullandı.
 
Türk nakliyecisi 2012 yılı süresince karayolu ve ro-ro gemilerle  Avrupa'ya 300 binin üstünde sefer yaptı. TIR'lar karayolu veya ro-ro  kullanarak Avrupa'ya gitse de yolmasrafları ve cezalarından kurtulamıyor. Uluslararası  Nakliyeciler Derneği'nde cezalarla ilgili net veriler bulunuyor. Nedeni çoğu şirketin bunu deklere etmek istememesi.
 
Uluslararası Nakliyeciler Derneği eski Başkanı R. Engin Özmen'e göre Avrupa veya Karadeniz ülkelerinde yol cezası almayan şirket yok. Her şirket büyük küçük cezalara maruz kalıyor fakat açıklamıyor. Avrupa'ya yılda ortalama 300 bin sefer yapılıyor. Sefer yapan her beş araçtan biri cezaya maruz kalsa dahi ortaya çıkan fatura oldukça yüksek oluyor. Çünkü Avrupa genelinde birçok ülkede yoğun kontrollere tabi tutulan Türk TIR'larına en ufak bir evrak yanlışlığı ya da eksikliğinde 300 euro ile 6 bin euro arasında cezalar kesiliyor. 23.500 euro ceza alan onlarca nakliye şirketi dahi var. Türk şirketleri yurtdışında çok yüksek cezalara maruz kalırken Türkiye'ye gelen yabancı plakalı araçlar bu kadar yüksek cazalar almıyor.
 
 
 
 
Çünkü mevzuat eksikliğinden dolayı yapılan kontrollerde yabancı plakalı araçlara caydırıcı herhangi bir ceza uygulanamıyor. Uluslararası Nakliyeciler Derneği İcra Kurulu Başkan Vekili Melike Tümen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada:

"Ro-Ro gemisi ile İtalya'nın Trieste Limanı'na gönderilen Türk plakalı römorklar, Türk plakalı çekiciler tarafından limandan alınarak Avusturya içerisine taşındığı takdirde bu operasyon Avusturya makamları tarafından kabotaj olarak  değerlendirilmekte ve KUKK Protokolü gereğince bu tip taşımalarda   kullanılmak üzere tahsis edilen özel ibareli geçiş belgesinin araçta bulunmaması durumunda her bir araca 23 bin 500 euro kabotaj cezası kesilmektedir" ifadelerini kullandı.
 
Bu cezanın aynı şekilde Fransa'nın Toulon Limanı'na gönderilen Türk plakalı römorklar için de geçerli olduğunu söyleyen Tümen, "Fransız makamları kabotaj taşımalarını kesinlikle kabul etmemekte olup Türk plakalı çekiciler tarafından limandan alınan Türk plakalı römorkların Fransa toprakları içerisine taşınması durumunda 16 bin euro kabotaj cezası uygulanmaktadır. " dedi. Türkiye'ye girişte gümrük sahalarında kontroller yapıldığını fakat yol kenarı kontrollerinin yapılamadığını dile getiren Tümen, kanunlardaki eksikliklerden dolayı yapılan kontrollerde yabancı plakalı araçlara caydırıcı herhangi bir ceza uygulanmadığını belirterek "Bu yol ile ülkemize giren yabancı araçların sayısı her geçen gün artmaktadır. Yabancı taşıtların trafik mevzuatımızın öngördüğü ölçülere uyup uymadığı ve ulaştırma mevzuatımızın gerektirdiği (geçiş belgesi, UBAK belgesi) belgelerin kontrolünün daha etkin ve sıkı şekilde yapılması ve caydırıcı cezaların uygulanabilmesi için ihtiyaç olunan düzenlemelerin en kısa sürede yapılması önem arz etmektedir" yorumunu yaptı.
Kaynak : Dünya Gazetesi
 
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr