Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / UTİKAD 30. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

UTİKAD 30. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

UTİKAD 30. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI30.11.2012

Derneğimizin 30. Olağan Genel Kurul Toplantısı 29 Kasım 2012 tarihinde Novotel’de yapıldı.

Tek liste ile yapılan seçimde, 2010 yılından bu yana UTİKAD’da Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Turgut Erkeskin, ikinci kez başkanlık görevine seçildi.

Bir önceki dönem UTİKAD Yönetim Kurulu’nda yer alan Kosta Sandalcı, Arif Badur, Kaan Gürgenç, Nil Tunaşar, Hakan Çınar, Hacer Uyarlar ve Mehmet Ali Emekli yeni dönemde de  bu görevlerini sürdürürken Kayıhan Özdemir Turhan, Levent Aydinç ve Bülent Keşan ilk kez yönetim kurulu üyeliğine seçildiler.

ERKESKİN: “TÜRKİYE’NİN LOJİSTİK İLETİŞİM PLATFORMU KONUMUNDAYIZ”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kara Yolu Düzenleme Genel Müdürü Ali Rıza Yüceulu, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Yalçıntaş, Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi ve Lojistik Konseyi Başkanı  Bülent Aymen’in açılış konuşmalarını yaptığı genel kurulda konuşan  UTİKAD Yönetim  Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin, “Dinamik, pozitif ve genç yapısıyla UTİKAD, “Türkiye’nin Lojistik İletişim Platformu” konumuyla, taşıma işleri organizatörü firmalarımızın ülke içi ve dışında, lojistik alanında kuvvetlenmeleri, Türkiye'deki taşımacılık ve gümrük mevzuatının iyileştirilmesi, ülkemiz ticaretinin dinamizm ve büyüklüğünün Türkiye’nin bir “lojistik üs” olması hedefimize yönlendirilmesi, lojistik sektörümüzün dünya standartlarında yapılanmasının sağlanması ve dünya lojistik performans endeksindeki konumumuzun iyileştirilmesi gibi stratejik konuları merkez gündemine alarak çalışmalarını yürütmektedir.” dedi.

Erkeskin sözlerini söyle sürdürdü:”Türkiye’de ve dünyada giderek artan ticari operasyonların ve lojistik akışların sistematik yapıya kavuşturulması  gerekliliği; ticaret erbabının, hem taşımacılık ve tedarik zincirlerindeki aktörlerin, hem de devlet birimleriniyeni arayış ve optimizasyon süreçlerine girmesini zorunlu kılıyor.Lojistik dünyasının tüm unsurları, devlet kurumları, sivil toplum kuruluşları,platformları ve akademik bünyeler ile iletişim ve işbirliğini yürüten UTİKAD, seri, dinamik iletişim ve işbirliği tarzıyla, geçen yoğun bir çalışma döneminin ardından yeni dönemde de üyelerinden aldığı güçle heyecanını daha da artırarak, daha iyiye ulaşmak ve sektör adına yüklendiği sorumlulukları yerine getirmek amacıyla çalışmalarını sürdürecektir. Yeni dönem için bize bu yetkiyi veren tüm üyelerimize yönetim kurulumuza duydukları güvenden dolayı teşekkür ederim”.

YÜCEULU:”ÜÇ KITANIN LOJİSTİK ÜSSÜ TÜRKİYE”

Genel kurulun açış konuşmasını yapan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kara Yolu Düzenleme Genel Müdürü Ali Rıza Yüceulu, Türkiye’de son yıllarda lojistik alt yapıya yönelik büyük yatırımlar yapıldığını ifade ederek, kara, deniz, hava ve demir yolu taşımacılığının gelişmesi adına çok önemli adımlar atıldığını kaydetti. 

Konuşmasında, Türkiye’nin üç kıta arasında önemli bir uluslararası  ulaştırma ve lojistik üssü olma potansiyeline dikkat çeken Ali Rıza Yüceulu, şöyle konuştu:”Türkiye, bugün bulunduğu stratejik konum sayesinde doğu ile batının bağlantı merkezi olan, Orta Asya ve Kafkasya’ya yönelik mal hareketinin kalbinde yer alan bir ülkedir. Bu nedenle taşımacılığın her alanında yapmış olduğumuz bu yatırımlar 2023 hedefimizi yakalamamıza önemli bir katkı sunacaktır” .

Ali Rıza Yüceulu, kara, deniz, hava ve demir yollarından oluşan modlararası dengenin sağlanarak daha verimli, daha az maliyetli, daha hızlı, güvenli ve çevreye duyarlı, sürdürülebilir taşımacılık hedeflerine kombine taşımacılık politikaları ile ulaşılacağını dile getirerek, Türkiye’de kombine taşımacılığın çağın gereklerine uygun bir şekilde organize etmek ve bu taşımacılık türünün kurumsallaşma, altyapı, işletim ve mevzuat boşluğunun giderilmesinin önemli bir gereklilik olduğunu ve kombine taşımacılığı geliştirilmesi ile Türkiye’nin üç kıtanın lojistik üssü olabileceğini söyledi.

YALÇINTAŞ:”TÜRK EKONOMİSİNİ SIRTLANAN SEKTÖR”

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Yalçıntaş, dış ticaret ve ekonominin büyümesinde taşımacılık ve lojistik sektörüne önemli görevler düştüğünü ifade ettiği açış konuşmasında, UTİKAD üyelerine seslenerek,“Taşımacılık ve lojistik sektörü olarak Türk ekonomisini taşıyorsunuz” dedi. 

Sektör hassasiyetleri açısından sivil toplum kuruluşlarının çok önemli bir işleve sahip olduğunun altını çizen Murat Yalçıntaş, sektörüne sahip çıkan ve destekleyen derneklerin ekonomiye olduğa kadar Türkiye’ye de önemli bir hizmette bulunduklarını söyledi.

Konuşmasında, çarpan değeri en yüksek sektörlerden biri olan taşımacılık ve lojistik sektörünü, İTO ve TOBB’da başarı ile temsil eden UTİKAD’a, BALO A.Ş’ye verdiği destekten dolayı teşekkür eden İTO Başkanı Yalçıntaş,”BALO’ya ortak olarak sağladığınız katkıyla bu projenin daha da başarılı olacağına inanıyoruz.”dedi. 

AYMEN:”LOJİSTİK 2023 HEDEFİNİN EN ÖNEMLİ PARÇASI”              

TİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Lojistik Konseyi Başkanı Bülent Aymen ise, “Lojistik ve taşımacılık sektörü, Türkiye’nin 2023 yılı 500 milyar dolarlık ihracat hedefinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle TİM bünyesinde  Lojistik Konseyi kurduk ve  konsey öncelikli olarak diğer sivil toplum kuruluşlarının da desteğini alarak Türkiye’nin Lojistik Master Planı ile ilgili bir çalışma başlattı. Sonuçta, çok önemli bir strateji belgesini ortaya çıkardık ve ilgili bakanlıklara sunduk. Konseyde ayrıca taşımacılık ve lojistik sektörünün sorunlarında da çözüm üretmeye çalışıyoruz”.

Genel Kurul Toplantısı’nda ayrıca UTİKAD’da 20’ci yılını dolduran Kargo Atlantis Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik, M&M Uluslararası Nakliyat, S Sistem Lojistik Hizmetler, Arkas Denizcilik ve Nakliyat ve Orient Ekspres Uluslararası Taşımacılık şirketi temsilcilerine şiltleri, UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin tarafından takdim edildi.

Merhum Ahmet Kartal anısına her yıl verilen  Geleneksel UTİKAD Başarı Ödülü ise bu yıl,  İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulu 2011-2012 öğretim yılı birincisi Tuğba Uzal’a verildi.

27 YILDIR SEKTÖRÜN FİKİR ÖNDERLİĞİNİ YAPIYOR

27 yıldır Türk taşımacılık ve lojistik sektörünün gelişmesi adına faaliyet gösteren ve sektörünün ülkemizdeki en büyük sivil toplum kuruluşu olan UTİKAD, ulaştırma alanında yapılması planlanan projelerin ve ortaklıkların pek çoğunun liderliğini ve fikir öncülüğünü yapıyor.

UTİKAD, lojistik sektörünün dünya çapındaki en büyük sivil toplum kuruluşu olan Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu’nun (FIATA) Türkiye temsilcisi, Avrupa Taşıma İşleri Organizatörleri, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği (CLECAT) gözlemci üyesi ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Lojistik Sağlayıcıları Dernekleri Federasyonu’nun (ECOLPAF) kurucu üyesidir.

UTİKAD sektörü yurtiçinde çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında, TOBB, İTO, DEİK ve TİM gibi organizasyonlarda temsil etmekte ve BALO A.Ş.’nin ortakları arasında yer almaktadır.

YÖNETİM KURULU

Asıl Üyeler

Turgut ERKESKİN - (Genel Transport)
Kosta SANDALCİDİS - (M&M Uluslararası Nakliyat)
Kaan GÜRGENÇ -  (Borusan Lojistik)
Nil TUNAŞAR - (Transorient Uluslararası Taşımacılık)
Arif BADUR - (Reibel Taşımacılık)
Hacer UYARLAR -  (Railco Uluslararası Taşımacılık)
Hakan ÇINAR -  (Conmar Denizcilik ve Lojistik)
Mehmet Ali EMEKLİ -  (Planet Uluslararası Taşımacılık)
Levent AYDİNÇ -  (John Good Denizcilik)
Bülent KEŞAN  -  (Koparan Uluslararası Nakliyat)
Kayıhan Özdemir TURHAN -  (Key Uluslararası Taşımacılık)

Yedek Üyeler

Aydın DAL (Maviyol Uluslararası Taşımacılık)
Emre ELDENER (Kıta Ulaştırma Hizmetleri)
Ahmet DİLİK (Airon Taşımacılık ve Lojistik)
Abdullah YEŞİL (UTİ Taşımacılık)
Rıdvan DEMİRHAN (Fratelli Cosulich Taşımacılık Hizmetleri)
George KİLE (Catoni Hava ve Deniz Taşımacılık)

DENETİM KURULU

Asıl Üyeler

Eymür AKOL - (Ada Havacılık)
Niyazi GÖÇER - (Karınca Nakliyat)
Ahmet Reha PAKKAN - (Gulf Agency)

Yedek Üyeler

Mustafa ÇETİNYOL (Kontinental Kargo Taşımacılık)
Mehmet Yavuz KANKAVİ (Bertan Lojistik)
Muhammet DEMİR (MYL Lojistik)

DİSİPLİN KURULU

Asıl Üyeler

Lütfi AYGÜLER - (Balnak Nakliyat ve Lojistik)
Mehmet Reha YARDIM - (Orship Uluslararası Taşımacılık)
Uğur ÇİMEN - (Turkuvaz Uluslararası Nakliyat)

Yedek Üyeler

Süleyman YAVUZ (Demiryolu Lojistik)
Metin YÜCE (Yüce Uluslararası Nakliyat)
Caner AYDIN (Batı Nakliyat)

TAHKİM KURULU

Asıl Üyeler

Mete TIRMAN - (Konsped Uluslararası Taşımacılık)
Cevat SAYAR - (GKS Antrepo ve Lojistik)
Ercan ATAMAN - (Kıta Ulaştırma Hizmetleri)

Yedek Üyeler

Yakup Kadri KILIÇ (Rekor Uluslararası Nakliyat)
Orhan KESKİN (Eksper Tren Taşımacılığı)
Eşref AYDINLI ( Transuniverse Nakliyat)