Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Ekonomi / İş Dünyası / MISIR İLE STAYI GELİŞTİRECEĞİZ

MISIR İLE STAYI GELİŞTİRECEĞİZ

MISIR İLE STAYI GELİŞTİRECEĞİZ20.11.2012

Türk-Mısır İş Zirvesi'nde konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Mısır ile Türkiye arasında, halen yürürlükte olan Serbest Ticaret Anlaşması'na tarım ürünleri ile ilgili maddenin de konulacağını ve işbirliğinin geliştirileceğini söyledi.

Bakan Çağlayan, bu konu ile ilgili iki tarafın da incelemelerde bulunarak hangi konularda daha ileri adımlar atılabileceğini tespit ettiğini, geliştirilen maddelerin Türkiye-Mısır Serbest Ticaret Anlaşması'nda önümüzdeki yıl yer alacağını kaydetti.

Mısır ile Türkiye'nin özellikle müteahhitlik ve inşaat alanında üçüncü ülkelerde birlikte iş yapabileceğini ifade eden Bakan Çağlayan, "Bundan 9 yıl önce sadece 535 milyon dolar olan ticaret hacmimiz, bugün 5 milyar dolar sınırını geçti. Başbakanımızın bize hedef gösterdiği 10 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak için birlikte çalışacağız" dedi.

Mısır'da 200 kadar iş adamının 1.5 milyar dolarlık yatırımı bulunduğunu vurgulayan Bakan Çağlayan, devrim sırasında Türk iş adamlarının Mısır'ı terk etmediğini, aksine devrim sonrası yatırımlarını arttırdıklarını bildirdi.

Devrim esnasında Mısır'daki yatırımlarını taşımayan Türk işadamlarına teşekkür eden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk-Mısır İş Zirvesi'nin her iki ülkenin iş adamlarına da moral ve cesaret verdiğinin altını çizdi.

Kaynak:Dünya

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr