Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / YENİLENEN SINIR KAPILARINDAN GEÇİŞ 4 KAT ARTTI

YENİLENEN SINIR KAPILARINDAN GEÇİŞ 4 KAT ARTTI

YENİLENEN SINIR KAPILARINDAN GEÇİŞ 4 KAT ARTTI19.11.2012


Kısa adı GTİ olan Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş’nin faaliyetleri hakkında (İTO)İstanbul Ticaret Odası’nda  bir konuşma yapan İTO Meclis Üyesi ve UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin, GTİ’nin çalışmalarıyla lojistik alanda dünyaya örnek olduğunu söyledi.

Turgut Erkeskin, “Sınır kapılarında yapılan modernizasyonlarla birlikte geçiş hızı 4 kat arttı, kapılardaki uzun araç kuyrukları tarih oldu. Ayrıca,  mal ve insan kaçakçılığının da önüne geçildi. Bekleme sürelerinin azalması ile düşen maliyetler Türk özel sektörüne sadece bir yılda 450 milyon lira katkı sağladı.”dedi.

Kara sınır kapılarının modernizasyonunun Türkiye’de ve dünyada ilk  ve tek uygulayıcısının Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş. olduğunu belirten UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin, “Yap-İşlet-Devret” modeli ile bugüne kadar Habur, Cilvegözü, Sarp, Hamzabeyli ve Kapıkule sınır kapılarının yeniden yapımının gerçekleştirildiğini söyledi.

Bu yatırımların tamamının GTİ’nin kendi özkaynaklarından karşılanarak kamunun yüksek finansman yükünün üstlenildiğini ve artı bir vergi geliri yaratıldığına da dikkat çeken Turgut Erkeskin, modelin yarattığı katma değerle ilgili şunları söyledi:”Sınır kapılarındaki verimliliği artırarak dış ticaretin gelişmesine katkı sağlayan bu çalışma aynı zamanda saatler süren beklemeleri dakikalara indirmiş ve kilometrelerce süren araç kuyruklarının önüne geçilmiştir. Modernizasyonu biten sınır kapılarında araç ve yolcu geçişi 4 kat hızlanarak, yılda 3,5 milyon araç ve 10 milyonun üzerinde yolcuya hizmet verilmiştir.”

MAL VE İNSAN KAÇAKÇILIĞININ ÖNÜNE GEÇİLDİ 

TOBB işbirliğinde yürütülen projelerin temel amacının, gümrük kapılarında; trafik akışının rahatlatılması ve hızlandırılması başta olmak üzere, gümrük işlemlerinin hızlandırılması, uluslararası standartlarda hizmet sunulması ve sınır kapılarında imajın pozitif yönde değiştirilerek ülke tanıtımına katkı sağlanması olduğunun altını çizen UTİKAD Başkanı Turgut Erkeskin, modernizasyonlarla birlikte sağlanan teknik imkanlarla, yasadışı mal ve insan kaçakçılığının önüne geçildiğini söyledi.

Konuşmasında, Türk dış ticaretinin yüzde 40’ının kara sınır kapılarından yapıldığını vurgulayan Erkeskin, GTİ’nin yürüttüğü projelerin hayata geçmesi ile birlikte navlun ücretlerinin azaldığı ve beklemelerden kaynaklanan maliyet artışlarının azaldığı bilgisini verdi.

Erkeskin, sınır kapılarındaki geçişlerin rahatlaması ve hızlanmasının, tarih boyunca önemli bir ticaret koridoru olan Türkiye’nin transit ticaret ve taşımacılıktaki misyonunu öne çıkardığını ve tarihi İpek Yolu’nun canlanmasına katkı sağlayacağını söyledi.


GTİ KAPILARDA NE TÜR HİZMETLER VERİYOR?

2005 yılında başta İTO olmak üzere TOBB’a bağlı 130 oda ve borsanın ortaklığı ile kurulan Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş, sınır kapılarında yolcuların yiyecek-içecek mekanları, bankalar, gümrüksüz satış mağazaları gibi ihtiyaçlarına hizmeti verirken, gümrük ve pasaport kontrolü başta olmak üzere her türlü idari işlem ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılmaya devam ediyor.

Yenileme kapsamında, idari ve ticari binalar giriş-çıkış kontrol üniteleri,arama hangarları, kaçak eşya depoları, peronlar, kantarlar, sosyal tesisler, tır park alanları inşa edilmesi, X-Ray araç tarama sistemleri, kartlı geçiş sistemleri,kapalı devre kamera ve güvenlik sistemleri çağın gereklerine uygun hale getiriliyor.

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr