Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / LİMANLAR LOJİSTİK İŞBİRLİĞİ İÇİN MASAYA YATIRILDI

LİMANLAR LOJİSTİK İŞBİRLİĞİ İÇİN MASAYA YATIRILDI

LİMANLAR LOJİSTİK İŞBİRLİĞİ İÇİN MASAYA YATIRILDI 18.10.2012

Türk ve Hollandalı lojistik firmaların katıldığı ‘’İstanbul - Amsterdam iki lojistik üssü’’ başlıklı toplantıda Amsterdam ve İstanbul limanları lojistik işbirliği için masaya yatırıldı

 
Hollanda ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı nedeniyle İstanbul’a gelen Clipper Stad Amsterdam yelkenli gemisi, Hollandalı ve Türk işadamlarını Karaköy limanında ağırlamaya devam ediyor.  “İstanbul - Amsterdam İki Lojistik Üssü” başlıklı toplantı Amsterdam Belediye Başkanı Eberhard van der Laan’ın yanı sıra Türk ve Hollandalı lojistik firmalarının katılımıyla düzenlendi.
 
Clipper Stad Amsterdam yelkenli gemisinde, Hollanda ve Türk Lojistik firmaları “İstanbul - Amsterdam İki Lojistik Üssü” başlığındaki toplantıda bir araya geldi.  
 
Amsterdam Belediye Başkanı Eberhard van der Laan, Amsterdam Limanı Ticari Direktörü Koen Overtoom, Lojistik Derneği Başkanı Mehmet Tanyaş, Mars Lojistik Genel Müdürü Ali Tulgar, VCK Lojistik Genel Müdürü Jeroen Brauns‘un konuşma yaptığı toplantıda, Türkiye Hollanda arasındaki lojistik köprüsünün geliştirilmesi ve yeni işbirlikleri sağlanmasına ilişkin çözüm önerileri konuşuldu.
 
Denim’deki işbirliğini denize taşımak
 
Amsterdam Belediye Başkanı Eberhard van der Laan, Hollanda-Türkiye ilişkilerinin 400 yıldır devam ettiğini ifade ederek, “Lojistik iki ülkenin konumu açısından çok önemli bir sektör. İstanbul’a yeni işbirlikleri yapmak için geldik. Türkiye istikrarlı ekonomisiyle, Hollandalı firmaların işbirliği yapmak istediği bir ülke. Örneğin Türk şirketi FG Group ile yapılan anlaşma ile Denim akademisi kurulacak ve Hollandalı tasarımcılar yetiştirilecek, Türkler üretim yapacak. Benzer işbirlikleri lojistik alanı için de yapmak istiyoruz” dedi.
 
Amsterdam Limanı’nı gösteren 1900’lü yılların başlarında çekilen bir video ile konuşmasına başlayan Amsterdam Limanı Ticari Direktörü Koen Overtoom, “Amsterdam Limanı geçmişten gelen tecrübesini, son teknoloji ve entegre sistemlerle birleştirerek, Avrupa’nın en iyi limanlarından biri haline gelmiştir. Hem demiryolu, hem havayolu taşımacılığına entegre yapımız ayrıca Hollanda şehir merkezine 10 dakika uzaklıkta olmamız büyük avantaj” dedi.
 
“Roterdam ve Amsterdam Limanları entegre yapıda”
 
Roterdam Limanı ile entegre olarak çalışabildiklerini söyleyen Koen Overtoom, “Hollanda, birçok yabancı şirketin merkezinin bulunduğu ülke.  Avrupa ticaret yollarının tam kalbinde yer alıyor. Türkiye ile ortak işbirlikleri hem Türk şirketlerine hem de Hollanda’ya büyük fayda sağlayacaktır” şeklinde konuştu.
 
Lojistik Derneği Başkanı Mehmet Tanyaş ise, 1000’e yakın üyeleri bulunduğunu belirterek, “Her yıl lojistikle ilgili kongre düzenliyoruz. Dergi yayınlıyoruz, üyelerimize eğitimler veriyoruz. İşimiz lojistik, Hollanda ile daha yakın olmayı lojistik sektörü için yeni çözümler bulmayı arzularız” dedi.
 
İki ülke olarak uzak ülkelere taşımacılık
 
Mars Lojistik Genel Müdürü Ali Tulgar, Türkiye’nin 2023 yılındaki ihracat hedefinin 500 milyar dolar olduğunu belirterek, “Biz Hollanda ile birlikte çok daha uzak ülkelere taşımacılık çalışmaları yapmalıyız” şeklinde konuştu.
 
Hollanda’nın 3. büyük lojistik firması olan VCK Lojistik Genel Müdürü Jeroen Brauns, Avrupa’nın ilk limandaki deniz terminalini kurduklarını belirterek, “Sahip olduğumuz know-how ve teknoloji ile hem ihracat hem ithalat için Türkiye ile işbirliklerine hazırız. Türkiye’nin yaşadığı ekonomik büyüme gerçekten etkileyici” dedi.

Kaynak: Lojistik haber

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr