Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / AKDENİZ MOU KOMİTE TOPLANTISI BAŞLIYOR

AKDENİZ MOU KOMİTE TOPLANTISI BAŞLIYOR

AKDENİZ MOU KOMİTE TOPLANTISI BAŞLIYOR09.10.2012

Akdeniz Liman Devleti Kontrolü Memorandumu 14. Komite Toplantısı, 9-11 Ekim 2012 tarihleri arasında İzmir'de düzenlenecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Akdeniz MOU Komite Toplantıları, 11 Temmuz 1997 tarihinde imzalanan ‘Akdeniz Bölgesinde Liman Devlet Kontrolü Konusunda Varılan Anlaşma’ gereği her yıl düzenlenen Akdeniz MOU 14. Komite Toplantısı'nın 9-11 Ekim 2012 tarihleri arasında, İzmir'de yapılacağı ifade edildi. Toplantıya, Akdeniz MOU Sekretaryası, Bilgi İşlem Merkezi ve üye ülke temsilcileri ile birlikte uluslararası denizcilik kuruluşlarının temsilcilerinin katılacağının bildirildi.

Türkiye'nin taraf olduğu Akdeniz ve Karadeniz Liman Devleti Kontrolü Memorandumları çerçevesinde, Türk limanlarına gelen yabancı bayraklı gemilerin seyir, can, mal ve çevre emniyeti standartlarına uygunluğu Liman Başkanlıklarında görevli Liman Devleti Kontrolü Uzmanları (PSCO) tarafından denetlendiği anımsatılan açıklamada, denetlenen gemilerin sörvey raporları, ilgili Memorandumların Bilgi İşlem Merkezleri tarafından elektronik ortamda kayıt altına alındığı bildirildi.

Türkiye'nin kurucu üyesi olduğu Akdeniz Liman Devleti Kontrolü Memorandumu kapsamında, Akdeniz Bölgesi'nde yapılan denetimlerde, denizlerde kirliliğin önlenmesi ve denizde seyir, can ve mal emniyetinin üst düzeyde korunması bakımından önemli bir katkı sağlandığı, dünyadaki diğer memorandumlara da öncülük edildiğinin belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Eğitimli dinamik bir denetim personeline sahip olmamız, yılda ülkemiz limanlarında (taraf olduğumuz Akdeniz ve Karadeniz MOU kapsamında) 2 bine yakın denetim yapmamız, ülkemizin en büyük kurucu üye ülke olarak lider ülke pozisyonunda bulunması ve ayrıca diğer ülkeler tarafından da örnek alınmamız gurur vericidir. Ayrıca, Ülkemiz Akdeniz Memorandumu Yönetim Danışma Kurulu'nun da etkin bir üyesidir. Ülkemizde gerçekleştirilecek olan Akdeniz MOU 14. Komite Toplantısı'nda, Memorandumun idari ve teknik altyapı konuları, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) kuralları çerçevesindeki gemi denetimlerine ilişkin teknik konular, gemilerin denetlenmesine ilişkin bölgesel işbirliğinin arttırılması, Memorandum çerçevesinde yapılan Liman Devleti Kontrolleri ve sonuçlarının değerlendirilmesi, ilgili uluslararası dış kuruluşlardan gelen taleplerin incelenmesi, Akdeniz Bölgesi'nde REMPEC tarafından uygulanan SAFEMED I ve II projeleri ile ilgili konular görüşülecek olup, ülkelerin yıllık çalışma raporları da değerlendirilerek sürekli gelişen bir Akdeniz MoU için ilgili teknik çalışmalar yapılacak."

Kaynak: Deniz Haber

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr