Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Ekonomi / İş Dünyası / İHRACATI SIRTLAYAN KİMYA SEKTÖRÜ LİDERLİĞE YÜRÜYOR

İHRACATI SIRTLAYAN KİMYA SEKTÖRÜ LİDERLİĞE YÜRÜYOR

İHRACATI SIRTLAYAN KİMYA SEKTÖRÜ LİDERLİĞE YÜRÜYOR04.10.2012

Kimya ihracatı dokuz ayda 12 milyar 964 milyon dolara yükseldi.

Avrupa'daki toparlanmanın etkisiyle Eylül ayında tekrar yükselişe geçen ihracat rakamları yüzleri güldürdü. Bu performansın yakalanmasında, ihracatın itici gücü kimyanın büyük bir payı var. Kimya sektörü, geçtiğimiz ay 1 milyar 492 milyon dolarlık ihracatla, hazır giyim ve konfeksiyon sektörünü geride bırakarak, otomotivden sonra en fazla ihracat yapan sektör oldu. İhracatını yüzde 22 oranında artıran kimya sektörü, Mart ayından bu yana en iyi performansı gösterdi. 

Eylül ayında kimya sektörünün en fazla ihracat yaptığı ülke, yine Mısır oldu. Sektörün en önemli pazarı haline gelen Mısır'ı, yüzde 46 oranında artışla Irak takip etti. Eylül ayının sürpriz ülkesi ise, Malta. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde 861 bin dolarlık kimya ihracatı gerçekleştirdiğimiz Malta, bu yıl 108 milyon dolar ile üçüncülüğe yükseldi. Eylül ayında, en fazla kimya ihracatı yaptığımız diğer ülkeler ise; Yunanistan, Rusya, Hollanda, İran, Almanya, Ürdün ve Azerbaycan-Nahcivan olarak sıralandı. Kimya sektörünün uzun yıllardır en önemli pazarlarından biri olan Almanya'nın, geride bıraktığımız ayda 8'inciliğe gerilediği ve bu ülkeye olan kimya ihracatımızın yüzde 8,22 azaldığı dikkat çekti. 

Ekonomideki büyümenin sinyallerini veren kimya sektörü, Ocak - Eylül döneminde ihracatını 12 milyar 964 milyon dolara yükseltti. En çok ihracat yapılan ilk üç ülke Mısır, Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri olurken; bu ülkeleri sırasıyla Almanya, Malta, Rusya, İtalya, İran, ABD ve Yunanistan izledi. Yılın dokuz aylık döneminde de en fazla ihracat yapılan ülkeler arasına giren Malta'ya olan ihracatımızın yüzde 35 oranında arttığı görüldü. 

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, ihracata dayalı büyüme modelinin sorgulanmaya başladığı bir dönemde gelen ihracat artışının son derece önemli olduğunu belirterek, kimyada yaşanan yüzde 22'lik artışın önümüzdeki aylarda pek çok sektörde büyümenin devam edeceği anlamına geldiğini söyledi. Kimyanın, ekonominin en hızlı ve dinamik sektörü haline geldiğine dikkat çeken Akyüz, "Türkiye ekonomisinin dinamosu ihracat, ihracatın dinamosu ise kimya. Türkiye ihracatından aldığımız pay Eylül ayında yüzde 13,05 olarak gerçekleşti Eylül ayındaki ihracat artışında kimyanın payı büyük. İkinci sırada yer almamıza rağmen yıl genelindeki ihracat artışlarına bakıldığında, kimya sektörünün çok iyi bir performans gösterdiği net biçimde görülebiliyor. Sektör olarak, Türkiye ihracatının kan kaybetmemesi için gayret gösteriyoruz." diye konuştu. İKMİB Başkanı, yıl sonunda 18 milyar dolarlık ihracatı yakalamaya odaklandıklarını, ihracatı düşebilecek ülkeleri alternatif pazarlarla dengelemek için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürdüklerini dile getirdi.

Kaynak: Dünya

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr