Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Karayolu / KAR LASTİĞİ NAKLİYE ARAÇLARINDA ZORUNLU HALE GELİYOR

KAR LASTİĞİ NAKLİYE ARAÇLARINDA ZORUNLU HALE GELİYOR

KAR LASTİĞİ NAKLİYE ARAÇLARINDA ZORUNLU HALE GELİYOR28.09.2012

Bakan Binali Yıldırım, eşya taşıyan araçlardan başlamak üzere kar lastiğini mecbur hale getireceğini, bu konuda bir genelge yayınlayacağını ve bunun tedbirini vatandaşların da alması gerektiğini açıkladı.
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yol kenarı denetim istasyonları için alınan yeni araçların dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, bugüne kadar 20 milyon aracın muayenesinin yapıldığını, bu araçların 3'te birinin, yaklaşık 8,5 milyonunun ilk muayeneden geçemediğini bildirdi.


''Ölümlü kazalar yüzde 41 azaldı''
 
Yıldırım, 2003 yılından bugüne ölümlü kazaların yüzde 41 azaldığını kaydetti. Hedeflerinin sıfır ölümlü kaza olduğunu ifade eden Bakan Yıldırım, bunu tek başlarına başaramayacaklarını sürücü ve vatandaşların da üzerlerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.
 
“Kardan çok TIR'la mücadele ettik”
 
Bakan Yıldırım, geçen yıl çok çetin bir kış geçirildiğini, karayolları ekiplerinin karla mücadelede çok fedakarca çalışmalar yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu:

''Ama biz karla mücadeleden ziyade TIR’la mücadele ettik. Yani tedbirsiz yola çıkan araçların yolu bloke etmesi, kapatması ve diğerlerinin mağdur olmasını bizatihi yolları denetleyerek gördük. Bu sene işi şansa bırakmıyoruz. Özellikle yük, eşya taşıyan araçlardan başlamak üzere bu sene kar lastiğini mecbur hale getireceğiz. Bu konuda bir genelge yayınlayacağız. Bunun tedbirini vatandaşların da almasını istiyoruz.''

Kaynak: Lojistik Haber

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr