Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Ekonomi / İş Dünyası / İHRACATIN YENİ LİDERİ KİMYA SEKTÖRÜ

İHRACATIN YENİ LİDERİ KİMYA SEKTÖRÜ

İHRACATIN YENİ LİDERİ KİMYA SEKTÖRÜ05.09.2012

Kimya sektörü, Ağustos ayında otomotiv ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörlerinin ihracatını geride bırakarak 1 milyar 459 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği'nden (İKMİB) yapılan açıklamaya göre, yıl genelinde otomotivin üzerinde ihracat artışları yakalayan sektörün, bu dönemdeki ihracat artışı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,78 oldu. Yılın sekiz ayındaki kimya ihracatı da yüzde 7,78 arttı ve 11 milyar 473 milyon dolara yükseldi.
        
İhracatta dengeli bir pazar dağılımı gösteren kimya sektörü, Avrupa ülkelerinin yanı sıra Ortadoğu, Afrika, Uzakdoğu ile Asya başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine ihracat yapıyor.
        
Ağustos ayında kimya ihracatında ilk sırada Mısır yer aldı. Mısır'a olan kimya ihracatı geçen yılın Ağustos ayına kıyasla yüzde 109,46 artarak 172 milyon 716 bin dolara ulaştı. Mısır'ı, 89 milyon 224 bin dolarlık ihracatla İtalya izledi.
        
Son aylarda ekonomik krizin etkisiyle üretimini Türkiye'ye kaydırdığı gözlenen İtalya'ya ihracatın yüzde 207,66 artış gösterdiği dikkat çekti. Kimya ihracatında üçüncü sırayı Irak alırken, diğer ülkeler, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, İran, Rusya Federasyonu, Suudi Arabistan, Malta ve ABD olarak sıralandı.
        
-Kimya ihracatı Ürdün ve Suudi Arabistan'da rekor kırdı-
        
Geçen ay Birleşik Arap Emirlikleri'ne olan ihracat yüzde 2,52 azalırken Suudi Arabistan'a yapılan kimya ihracatı yüzde 347,69 arttı. Almanya'ya olan ihracat ise yüzde 7,13 düşerek 62 milyon 965 bin dolar olarak gerçekleşti.
        
Ağustos ayı kimya ihracatında 14'üncü sırada yer alan Ürdün, ilk 10 arasına giremese de 2011 yılının aynı ayına göre kimya ihracatı yüzde 978 gibi yüksek bir oranda artış gösterdiği ülkelerden oldu.
        
Suriye krizinin tüm şiddeti ile sürdüğü Ağustos ayında kimya sektörünün bu ülkeye olan ihracatı kan kaybetmeye devam etti ve yüzde 92,14 azalarak 108'inci sıraya geriledi.
        
2012 yılının sekiz aylık döneminde 11 milyar 473 milyon dolarlık kimya ihracatında ilk 10 ülke Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, Almanya, İtalya, Rusya Federasyonu, İran, Malta, ABD ve Çin olarak sıralandı.
        
Avrupa'daki krizin kimya ihracatına etkisini Almanya'ya yönelik ihracat rakamlarında yakından görüldü. Türkiye'nin Almanya'ya yaptığı kimya ihracatı, 2011 yılının Ocak-Ağustos ayları ile karşılaştırıldığında yüzde 7,78 azalarak 513 milyon 331 bin dolarda kaldı. Bu dönemde Yunanistan'a olan kimya ihracatı yüzde 16,93, Hollanda'ya yüzde 3,85, Romanya'ya yüzde 10,06 ve Fransa'ya  yüzde 0,08 düşüş gösterdi.
        
İran;a ihracat yüzde 12,57 artarken, Ağustos ayında önemli bir artışın gerçekleştiği Ürdün'e olan kimya ihracatı, yılın sekiz ayında da yüzde 342 artış kaydetti. Suların durulduğu Mısır'ı bir numaralı ihracat pazarı yapan kimya sektörü, sekiz aylık rakamlara göre Tunus ve Libya'da da aynı performansı yakalamış görünüyor. Geçen yıla göre Libya'ya yapılan kimya ihracatı yüzde 351,13 artarken, Tunus;ta olan ihracat yüzde 127,68 artış kaydetti.
        
-İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Akyüz-
        
Konuya ilişkin değerlendirmelerine yer verilen İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, aylardır otomotivi yakın takibe alan kimyanın, Ağustos ayında ilk kez ihracat liderliğini yakalamasından dolayı mutlu olduklarını belirtti.
        
Akyüz, bu başarıda emeği geçen tüm ihracatçı firmaları kutladığını dile getirerek, Avrupa'daki krizin derinleştiğine dikkati çekti.
        
Avrupa pazarındaki daralmanın sürdüğüne işaret eden Akyüz, ''Kimyada en önemli pazarlarımızdan biri haline gelen Ortadoğu'daki karışıklık endişe verici boyutta. İhracatta pazar çeşitlemesine giderek ihracatımızı artırmaya çalışıyoruz. Ancak bu elbette kolay değil. Afrika ve Güney Amerika pazarını yakından izliyoruz. İhracatçılarımız karşılarına çıkan çeşitli zorluklara rağmen mücadelelerine devam ediyor. Dünyanın farklı bölgelerinde, şimdiye kadar hiç gidilmemiş ülkelere bile ihracat yapıyoruz. Yılın geri kalanında da pazar çeşitliliği stratejisi ile yolumuza devam edeceğiz'' ifadelerini kullandı.

Kaynak: Akşam

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr