Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Karayolu / ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ ÇALIŞMALARI BAŞLADI05.09.2012

İstanbul trafiğini büyük ölçüde rahatlatması planlanan İstanbul Boğazı'na yapılacak 3'üncü köprünün zemin etüt sondaj çalışmaları başladı.

Sarıyer Garipçe-Beykoz Poyrazköy arasında yapılacak köprünün etüt sondajının 50 gün içerisinde bitirilmesi planlanıyor.
 
İstanbul trafiğine çözüm olması için planlanan 3. köprünün yapımı için boğazın her iki yakasında da iş makineleri çalışmaya başladı. Garipçe-Poyrazköy hattında yapılacak köprü için zemin etüt sondaj çalışmaları başladı. Boğazın her iki yakasında, toplam 48 noktada yapılan sondaj çalışması sonucunda, yer altından veriler alınarak zemin hakkında bilgi edinilecek. Yaklaşık 50 günde tamamlanması düşünülen çalışmalar sonucunda elde edilen numuneler, özel sandıklarla üniversitelerde incelenecek. Bilim adamları zeminden elde edilen numuneleri inceleyerek, köprü ayaklarının ve istinat duvarlarının konulabileceği noktalar hakkında rapor hazırlayacak.
 
Köprünün zemininde sondaj çalışmaları devam ederken bir yandan da Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı ekipler de ağaç kesme çalışmalarına devam ediyor. Yol açmak amacıyla yapılan ağaç kesme çalışmaları dozerler ve iş makineleri yardımıyla devam ediyor. 2015 yılında tamamlanması planlanan 3. Köprünün, Kuzey Marmara Otoyolu ile entegre hale getirilerek, Garipçe-Poyrazköy hattında geçiş sağlaması hedefleniyor.
 
Kaynak: Ulasim Online

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr