Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Dünyadan / SURİYE SINIRININ KAPANMASI RORO SEFERLERİNİ ARTTIRDI

SURİYE SINIRININ KAPANMASI RORO SEFERLERİNİ ARTTIRDI

SURİYE SINIRININ KAPANMASI RORO SEFERLERİNİ ARTTIRDI14.08.2012

Suriye’deki iç karışıklıkların sınır bölgesine de yayılması ile Ortadoğu pazarına ulaştırılması gereken ürünlerin sınır kapısında tahrifata uğraması Türkiye’deki ihracatçıları alternatif güzergah arayışına itti.

Suriye, Ortadoğu ile iş yapan Türkiyeli ihracatçı ve nakliyeciler için önemli bir geçiş ülkesi olsa da, ülkede yaşanan yoğun çatışmalar, Türkiye tarafındaki sınır kapılarının kapanmasına sebebiyet verirken, uygulanan bu karar ile bölgeye taşımacılık yapan nakliyeciler alternatif güzergah arayışına girdi.

Suriye kapısının kapanması Mısır’a yaradı

Ekonomi Bakanlığının, Mısır ile imzaladığı bir anlaşma çerçevesinde, Mayıs ayı itibariyle Mersin ve Port Said limanları arasında RoRo seferleri başladı. Nakliyecinin daha güvenli bir şekilde iş yapabilirliğini arttıran RoRo seferleri bir nevi nakliyeci için can simidi oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Adnan Ersoy Ulubaş, Ro-Ro taşımacılığının maliyetleri artırdığını söyleyerek, başka bir alternatif yol bulunmadığından, bunun ihracatçılar açısından adil bir çözüm olduğunu ifade etti.
  

Kaynak:Taşımacılar

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr