Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / İKİ LİDER AMBARLI LİMANINI İNCELEDİ

İKİ LİDER AMBARLI LİMANINI İNCELEDİ

İKİ LİDER AMBARLI LİMANINI İNCELEDİ10.08.2012

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, Hazar Denizi'nde kuracağı limanlar için Marmara Bölgesi'nin en büyük çıkış kapısı Ambarlı'da incelemelerde bulundu.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, Hazar Denizi'nde kurmayı planladığı limanla ilgili olarak inceleme yapmak üzere dün İstanbul'a özel bir ziyaret gerçekleştirdi. Türk Hava Kuvvetleri'ne ait bir helikopterle Atatürk Havalimanı'na gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Berdimuhammedov'u burada karşıladı. Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde Cumhurbaşkanı Gül'e Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve bazı işadamları eşlik etti.

EN BÜYÜK ÇIKIŞ KAPISI

İki lider, daha sonra Gül'ün makam otomobiline birlikte binerek Marmara Bölgesi'nin en büyük uluslararası çıkış kapısı konumundaki Ambarlı Limanı'na gitti. Cumhurbaşkanı Gül ve Berdimuhammedov, limanın yönetim binasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Denizcilik Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri Aka'dan 1.5 saatlik brifing aldı. İnceleme gezisine Bakan Çağlayan ve Vali Mutlu da eşlik etti. İki devlet başkanı daha sonra limana gitmek üzere birlikte Cumhurbaşkanı Gül'ün makam otomobiline bindi. Gül ve Berdimuhammedov, liman kısmınına giderek yaklaşık yarım saat inceleme yaptı. Burada baret takan iki lider, yetkililerden liman hakkında bilgi aldı. Daha sonra sahil güvenlik botu ile limandan ayrıldılar.

TÜRKMEN LİDER İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI YAPMIŞTI

Cumhurbaşkanı Gül ve Berdimuhammedov, akşam saatlerinde ise Tarabya Köşkü'nde bir görüşme yaptı. Görüşmenin ardından Gül, konuk devlet başkanı onuruna bir iftar yemeği verdi. Berdimuhammedov, limanlarla ilgili incelemelerini bugün İzmir'de sürdürecek. Cumhurbaşkanı Gül de İzmir'de konuk cumhurbaşkanına eşlik edecek. Türkmen lider, geçen mart ayında İstanbul'da düzenlenen Türk-Türkmen İş Forumu'nda, Deniz Limanı'nı yenilemek ve genişletmekle ilgili büyük projeler planladıklarını söylemişti. Berdimuhammedov, Türkler'in bu projelere daha aktif katılabileceğini ve tecrübelerini ortaya koyabileceklerini belirtmişti. Türkmenistan'ın dış ticaret ilişkilerinin gelişmesinde ulaşım altyapısının yeniden yapılanmasının önemli olduğunu anlatan Berdimuhamedov, "Ulusal programlarımız dahilinde Türkmenistan'da kara ve demir yolları hızla gelişmektedir" demişti.

DÜNYANIN SAYILI LİMANLARINDAN

Türkmen lider Gurbanguli Berdimuhammedov'un incelemelerde bulunduğu Ambarlı Limanı, Türkiye'nin en büyüğü olma özelliği taşıyor. İstanbul'un Avrupa yakasında konteyner limanı olarak faaliyet gösteren liman, İstanbul ve Marmara Bölgesi hinterlandına sahip. Burası aynı zamanda jeopolitik konumuyla da Karadeniz ülkeleri ve limanlarına giden yükler için aktarma noktası olarak kullanılıyor. Yıllık 2.7 milyon TEU elleçleyen Ambarlı tesisleri, dünyanın sayılı limanları arasında yer alıyor.

Kaynak:Hürriyet

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr