Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / BİRDAL: HAVALİMANI SAYISI 70İ AŞACAK

BİRDAL: HAVALİMANI SAYISI 70İ AŞACAK

BİRDAL: HAVALİMANI SAYISI 70İ AŞACAK31.07.2012

DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, son 10 yılda havayollarındaki tekeli kırdıkları için uçuşların halka indiğini vurguladı.

"Cumhuriyet`in 100`üncü yılı olan 2023`teki hedefimiz 400 milyon kişi uçurmak" diyen Birdal havaalanı olmayan şehirlerde evlere servis yapılacağını ve havalimanı sayısının 70’i aşacağını söyledi.       

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Birdal, sektörün geldiği nokta, yeni çalışma ve hedefler konusunda BUGÜN Gazetesi’ne çarpıcı açıklamalar yaptı.

HER 100 KİLOMETREDE BİR         

Türkiye`nin havacılıkta en hızlı büyüyen ülkeler arasında bulunduğunu belirten Birdal, havayollarındaki tekeli kırdıkları için uçuşların halka indiğini ifade etti. "Son 10 yılda havacılıkta çığır açıldı. Yolcu terminallerinin 2003`te kapasitesi 49 milyondu, bugün 200 milyona geldi" diyen Birdal, Cumhuriyet`in 100`üncü yılı olan 2023`te her 100 kilometrede bir havaalanına ulaşmanın hedeflendiğini aktardı.   

HAVAALANI 70`İ AŞACAK

Türkiye`de küçük uçaklarla az kişiyle yakın mesafeli seyahatlerin yapılmamasının eksiklik olduğunu belirten Birdal bu konuda çalışmaların yapıldığını kaydetti. Birdal, şöyle devam etti: "Türkiye`nin her yerine çapraz uçuşlar yapılıyor. Ancak birkaç bölgede coğrafi şartlardan kaynaklanan boşluklar var. Bingöl, Hakkari Yüksekova, Şırnak havaalanlarının inşaatları devam ediyor. 2023 hedefimizde ülke genelindeki yolcu sayısının 400 milyona, havaalanı sayısının 70`in üzerine çıkarılması var."      

İNTERMODEL ULAŞIM       

DHMİ Başkanı Birdal, kısa zamanda havayollarında "intermodel" ulaşım sistemine geçileceği müjdesini verdi. Modelle ilgili bilgi veren Birdal, şunları söyledi:     

"Örneğin Rize`de havaalanı yok ama İstanbul`dan orası için uçak bileti alabilecek ve Trabzon`a ineceksiniz. Orada bir araç sizi bekleyecek ve Rize`ye götürecek. Hiç bagajınıza dokunmadan Rize`de alacaksınız. Bakanlıkta şu an ön çalışmaları yapılıyor. Zaman konusunda bir şey diyemeyiz ama çalışmaları başladığına göre kısa zamanda hayata geçirilecektir. Bundan otobüs firmaları da kazanacak."     

GÜNDE 4 BİN UÇAK           

Uçaklarda, kaza riskinin diğer ulaşım araçlarına göre çok az olduğunu da dile getiren Birdal, uçak bakımının ve uçuşa elverişliliğinin sürekli denetlendiğini söyledi. Türkiye`deki sivil ve askeri hava sahasını DHMİ`nin yönettiğini aktaran Birdal, askeri birimlerle koordineli bir şekilde çalıştıklarını söyledi. Birdal, "Günde ortalama 4 bin uçağa biz hizmet veriyoruz. Bunların bir kısmı havaalanlarını kullanıp hareket eden bir kısmı ise havaalanlarını kullanmadan üzerimizden geçip giden uçaklardır" dedi.    

ATATÜRK HAVALİMANI UÇAKTA REKORA KOŞTU       

Atatürk Havalimanı`nda büyük bir yoğunluk olduğunu belirten Birdal, Türkiye`deki trafiğin 3`te 1`inin buradan gerçekleştiğini söyledi. Bu havalimanında günde 1123`e varan uçak trafiği olduğunu dile getiren Birdal, "70 saniyede bir uçak kalkıyor. Bu rekor aşılabilir ve devam edebilir.  Şu an Atatürk`e her inmek isteyen uçağa izin versek uçuş sayısı 1500`e çıkar" dedi.

İKİ ÖNEMLİ GÖREV

Türkiye`de 46 havaalanı bulunduğunu belirten DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Birdal, havaalanlarının 43`ünü DHMİ`nin 3`ünü ise özel sektörün işlettiğini ifade etti. Havaalanı işletmenin zorluklarına dikkat çeken Birdal şöyle konuştu:         

"DHMİ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı`na bağlı kamu iktisadi teşebbüsüdür. Kurumun iki önemli görevi vardır. Birincisi Türkiye`deki havalimanlarının işletilmesi ikincisi ise Türkiye hava sahasındaki trafiğin yönetimidir. Bunları bir arada yapmak oldukça zor bir iştir. Bu havaalanlarını işletirken tüm hava tarafı ve kara tarafı dediğimiz nizamiyeden tutun da otoparkına kadar biz ilgileniyoruz ya da bizim belirlediğimiz şirketler ilgileniyor."

Orhan Birdal, DHMİ`nin ülke çapında 8 bin 300 çalışanı olduğu bilgisini verdi.  

Kaynak:DHMİ
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr