Anasayfa / Sektörel / Duyurular / Karayolu / Uluslararası Eşya Taşımacılığında Çekici Yarı Römork Uygulamasına İlişkin Önemli Bilgilendirme

Uluslararası Eşya Taşımacılığında Çekici Yarı Römork Uygulamasına İlişkin Önemli Bilgilendirme

Sayı: 2020/331
Tarih: 22.05.2020
Sayın Üyemiz,

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Uluslararası Eşya Taşımacılığı/Çekici+Yarı Römork Uygulaması" konulu bir duyuru yapılmıştır.
 
Yapılan duyuruda 24 Temmuz 2008 tarihli ve 8635 sayılı Makam Oluru gereğince kara sınır kapılarında geçerli olmak üzere (UBAK belgesi ile yapılan taşımalar hariç) yurt dışına çıkış yapan Türk plakalı çekicilerin çekmiş oldukları aynı römork/yarı römork ile ülkemize dönüş yapma zorunluluğunun bulunduğu bildirilmiştir.
 
COVID salgını sebebiyle belirli taşıma güzergahlarının kapanmış olması ve başta sürücü vizeleri olmak üzere yaşanan çeşitli sıkıntılar doğrultusunda firmaların sefer planlamasında sıkıntı yaşadıkları taşıtlarını verimli kullanamadıkları yönünde T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü'ne yapılan başvurular değerlendirilmiş olup bu kapsamda firmaların taşımalarını daha hızlı gerçekleştirebilmeleri ve taşıtlarını daha verimli kullanabilmeleri amacıyla bütün kara sınır kapılarında geçerli olmak üzere yurt dışına çıkış yapan Türk plakalı çekicilerin kendi firmalarına kayıtlı olması şartıyla başka bir yarı römork/römork ile ülkemize dönüş yapabilmelerine 21 Mayıs 2020 tarihli ve 28623 sayılı Makam Oluru ile 31 Temmuz 2020 tarihine kadar müsaade edildiği bildirilmiştir.
 
Konuya ilişkin olarak karayolu taşıma operasyonlarının daha verimli hale getirilip sürdürülebilirliğinin sağlanması, dış ticaretimizin daha rekabetçi yapıya kavuşturulmasına destek olunarak ülkemizin döviz girdilerinin arttırılması, lojistik maliyetlerin düşürülmesi ve hizmet hızımızın artırılması için kara sınır kapılarından yurtdışına çıkış yapan yarı römorkların başka çekiciler ile taşınarak yurda döndürülebilmesi uygulamasının sadece ro/ro ile çıkış yapan araçlar için değil aynı zamanda kara sınır kapılarından çıkış ve giriş yapan Türk araçları için de geçerli olmasını sağlayacak düzenlemenin en azından 2020 yıl sonuna kadar geçerli olacak şekilde uygulamaya alınması hususundaki 20 Mayıs 2020 tarihli ve 2020/322 sayılı UTİKAD yazısı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü'ne iletilmişti.
 
Derneğimizin talebinin olumlu bulunduğuna dair bilgileri içeren duyuru ile 20 Mayıs 2020 tarihli ve 2020/322 sayılı UTİKAD yazısını ekte bilgilerinize sunar, işlerinizde başarılar dileriz.

UTİKAD
ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE
LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİ


 

Cavit UĞUR
Genel Müdür
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr