Anasayfa / Sektörel / Duyurular / Genel / Havaalanı Pandemi Tedbirleri ve Sertifikasyonu Genelgesi

Havaalanı Pandemi Tedbirleri ve Sertifikasyonu Genelgesi

Sayı: 2020/339
Tarih: 28.05.2020
Sayın Üyemiz,

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü internet sitesinde "Havaalanı Pandemi Tedbirleri ve Sertifikasyonu Genelgesi"nin yayımlanmasına ilişkin bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda yayınlanan genelge ile sivil hava ulaşımına açık havaalanlarında COVID-19 esnasında havacılık faaliyetleri kaynaklı yayılımı önlemek üzere alınması gereken tedbirler ile bu süreçte işletilmekte olan havaalanlarında alınacak tedbirlerle ilgili usul ve esasların belirlendiği bildirilmiştir.

COVID-19 döneminde kısıtlamalara gidilen havayolu taşımacılığının ülkemizde başlayacak olmasından dolayı yaşanabilecek yeni vakaların azaltılması ile bulaş riskinin ortadan kaldırılmasını teminen Havaalanı İşletmecilerinin gerekli tedbirleri almasının sağlanması ve havayolu taşımacılığı ile seyahat edecek vatandaşlar ile bu sektörde hizmet veren sektör çalışanlarının sağlıklarının korunması amacıyla yayınlanan genelgenin kara ve deniz üzerinde kurulu olan sivil hava ulaşımına açık havaalanlarını işleten gerçek ve tüzel kişileri, bu havaalanlarında havacılık faaliyetleri yürüten işletmecileri, havaalanı kullanıcılarını ve havaalanı işletmelerinin yönetici personelini kapsadığı bildirilmiştir.

Duyuruda ayrıca genelgede belirlenmiş olan gereklilikleri sağlayan havaalanı işletmecilerine, yapılacak olan denetim ve yerinde incelemeler sonucunda Pandemi Sertifikası verileceği, bu sertifikanın aynı zamanda muhatap ülke ve havayolları ile de paylaşılıp  ülkemizde bulunan havaalanlarında COVID-19 salgınına karşı tüm tedbirlerin alındığının belgelenmiş olacağı belirtilmiştir.

Söz konusu duyuruya http://web.shgm.gov.tr/tr/mevzuat/6374-havaalani-pandemi-tedbirleri-ve-sertifikasyonu-genelgesi-yayimlanmistir adresinden ulaşabileceğinizi bildirir, genelgeyi ekte bilgilerinize sunar işlerinizde başarılar dileriz.

UTİKAD
ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE
LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİ


 

Cavit UĞUR
Genel Müdür
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr