Anasayfa / Sektörel / Duyurular / Genel / Uluslararası Yük Taşımacılığında Alınan Tedbirler

Uluslararası Yük Taşımacılığında Alınan Tedbirler

Sayı: 2020/223
Tarih: 09.04.2020
Sayın Üyemiz,

T.C. İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından "Uluslararası Yük Taşımacılığı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda COVID-19 salgını sebebiyle birçok ülke ile sınır kapıları geçişlerinin durdurulduğu ve pek çok ülke vatandaşının ülkeye girişinin yasaklandığı bildirilmiştir. Ancak yayınlanan genelgeler ile dış ticaretin devam etmesi adına ülkeye giriş çıkış yapması zorunlu olan TIR şoförleri başta olmak üzere, ilgili kişilerin giriş çıkışlarında uygulanacak usul ve esasların T.C. Sağlık Bakanlığı ile T.C. Ticaret Bakanlığı'nın görüşlerine göre belirleneceği belirtilmiştir.

Duyuruda ayrıca uluslararası ticaret amacıyla İran ve Irak Sınır Kapıları'ndan giriş/çıkışlar hariç olmak üzere bildirilmiş olup (anılan kapılardan geri alınmamak kaydıyla sadece yabancı uyruklu TIR şoförleri çıkış yapabilecektir.) ülkeden transit geçecek ve ülkeye giriş/çıkış yapacak araç ile şoförlere belirlenen şartların sağlanması halinde geçiş izninin verileceği belirtilmiştir. 

Bu doğrultuda Türkiye'den transit geçecek araçlar ile şoförlerin, Türkiye'ye giriş yapacak şoförlerin, Türkiye'den çıkış yapacak şoförlerin ve Ro-­Ro seferlerinde ilgili kurum ve kuruluşların uygulaması gereken kurallar belirlenmiştir.

Söz konusu duyuruyu ekte bilgilerinize sunar, işlerinizde başarılar dileriz.

UTİKAD
ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE
LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİ


 

Cavit UĞUR
Genel Müdür
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr