Anasayfa / Sektörel / Duyurular / / Otomatik Barkod Okuyucu ve Tasnif Sistemi İçin Süre Tanınması

Otomatik Barkod Okuyucu ve Tasnif Sistemi İçin Süre Tanınması

Sayı: 2020/008
Tarih: 08.01.2020
Sayın Üyemiz,

T.C. Ticaret Bakanlığı Atatürk Havalimanı Kargo Gümrük Müdürlüğü tarafından "Otomatik Barkod Okuyucu ve Tasnif Sistemi İçin Süre Tanınması" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 29 Haziran 2019 tarihli ve 30816 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Gümrük Genel Tebliği (Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı) (Seri No: 4)'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Seri No: 6) ile tebliğin "Gönderi Tasnifi" başlıklı 8. maddesinin altıncı ve yedinci fıkralarının yürürlükten kaldırılarak söz konusu değişikliklerin 2 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe gireceğinin hüküm altına alındığı bildirilmiştir.

Hızlı kargo taşımacılığı hizmeti sunarak Türk ithalat ve ihracatçılarının yüklerinin kısa sürelerde taşınmasını sağlayan firmaların yüksek maliyetli yatırım gerektiren, fiziki altyapısının ve sistemsel entegrasyonunun tamamlanmasında ise İstanbul Havalimanı'na taşınma süreci başta olmak üzere çeşitli engeller bulunan otomatik barkod okuyucu bant sistemi zorunluluğunun, firmalar tarafından sunulan hizmetlerde aksama yaşanmaması amacıyla 2 Ocak 2020 olarak tebliğ edilen uygulamaya geçiş tarihinin ertelenmesine yönelik UTİKAD Görüşü 31 Aralık 2019 tarihinde T.C. Ticaret Bakanlığı İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne iletilmiştir.

UTİKAD Görüşü doğrultusunda hızlı kargo taşımacılığı yapan firmaların birden fazla geçici depolama alanına gönderi boşaltıyor olması sebebiyle yapılan değişiklik gereği hızlı kargo statüsündeki eşyanın otomatik barkod okuyucu ile tasnifinin yapılmasının mümkün olmayacağı anlaşılmış, 2 Ocak 2020 tarihli ve 50892066 sayılı Bakanlık Onayı ile havayolu hızlı kargo taşımacılığı kapsamında taşınan eşyanın serbest dolaşıma giriş rejimi kapsamında gümrük işlemlerinin yapılacağı geçici depolama yerlerinde aranacak şartlara ilişkin yürürlüğe girecek hükmün yürürlük tarihinin 6 ay ertelenerek 2 Temmuz 2020 tarihine alınmasının uygun bulunduğu belirtilmiştir.

Bu doğrultuda,

Havayolu ile hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen ve serbest dolaşıma giriş rejimi kapsamında işlem görecek eşyanın konulacağı geçici depolama yerlerine ilişkin uygulamanın Gümrük Genel Tebliği (Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı) (Seri No: 4)'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Seri No: 6) öncesinde olduğu şekliyle 6 ay süre ile devam edeceği,

Karayolu ile hızlı kargo taşımacılığı kapsamında serbest dolaşıma giriş rejimine tabi tutulacak eşyanın konulacağı geçici depolama yerlerinde otomatik barkod okuyucu ve tasnif sisteminin aranmaya devam edeceği,

Havayolu ve karayolu ile hızlı kargo taşımacılığı kapsamında yalnızca ihracat rejimine tabi tutulacak eşyanın konulacağı geçici depolama yerlerine ilişkin olarak 2 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe giren Gümrük Genel Tebliği (Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı) (Seri No: 4)'nin "Başvuru Koşulları" başlıklı 4. maddesinin dördüncü fıkrası çerçevesinde otomatik barkod okuyucu ve tasnif sisteminin aranmayacağı bildirilmiştir.

Söz konusu duyuru ekte bilgilerinize sunar, işlerinizde başarılar dileriz.
UTİKAD
ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE
LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİAlperen GÜLER
Genel Müdür