Anasayfa / Sektörel / Duyurular / Genel / UTİKAD'ın Sigortalı FBL/FCR'lerinde İran Taşımalarının Kapsam Dışında Kalması

UTİKAD'ın Sigortalı FBL/FCR'lerinde İran Taşımalarının Kapsam Dışında Kalması

Sayı: 2019/437
Tarih: 01.07.2019
Sayın Üyemiz,
 
UTİKAD'ın üyelerine temin ettiği Sigortalı FIATA Konşimentosu (FBL) ve FCR için düzenlenmiş olan yıllık sorumluluk sigorta poliçemizin vadesi 30.06.2019 tarihinde sona ermiştir.
 
İş birliği yaptığımız ve ilgili poliçemizin yenileme çalışmalarını yürütmekte olan sigorta brokerimiz Willis Towers Watson, İran ile ilgili dünyadaki son gelişmeler ve küresel sigorta marketinin uygulamaları sebebiyle, yenilenecek olan poliçenin coğrafi alanında İran'ın teminat dışı bırakıldığını bildirmiştir. Buna göre yeni dönem poliçesinde İran'a veya İran'dan yapılan taşımalar teminat harici olacaktır. İran üzerinden yapılacak transit taşımalar (sigortalıya herhangi bir İranlı kuruluş tarafından yapılan üçüncü şahıs talepleri hariç olmak kaydıyla) teminat altında olmaya devam edecektir.
 
Üyelerimizin 30.06.2019 tarihinden önce satın aldığı ve bu tarihe kadar henüz kullanmamış olduğu Sigortalı FIATA Konşimentoları (FBL) ve FCR dokümanları artık sigorta poliçesi koruması altında olmayacağından, tarafımıza tam set halinde iade edilerek yenileriyle değiştirilmesi gerekecektir. Elinde kullanılmamış Sigortalı FBL/FCR bulunan tüm üyelerimizin Derneğimizle iletişime geçmelerini rica ederiz. Derneğimizden temin edilecek ve yeni poliçe numarasını içeren FBL ve FCR'ler İran taşımaları haricinde kullanılmaya devam edilebilecektir.
 
Bu önemli değişikliği Derneğimizden temin ettiği Sigortalı FIATA dokümanlarını kullanan üyelerimizin dikkatine sunar, elinde eski poliçe numarası yazılı sigortalı doküman olan üyelerimizin Derneğimizle iletişime geçmelerini rica eder, işlerinizde başarılar dileriz.
 
UTİKAD
ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE
LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİ


 

Cavit UĞUR
Genel Müdür
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr